Polska fabryka Ferrero skorzysta z modelu solar-as-a-service

Polska fabryka Ferrero skorzysta z modelu solar-as-a-service
Soon Energy Poland

Firma EDP Energia Polska oferująca instalacje fotowoltaiczne w modelu solar-as-a-service pochwaliła się dużym kontraktem. Odbiorcą energii z fotowoltaiki będzie jedna z fabryk Ferrero na Mazowszu.

Należąca do portugalskiej grupy energetycznej EDP firma EDP Energia Polska weszła na nasz rynek fotowoltaiczny w ubiegłym roku, przejmując działającą na rynku solarnym spółkę Soon Energy Poland od Eurotel SA za kwotę 11 mln zł. Następnie EDP Energia Polska przejęła firmę Zielona-Energia.com, która miała już wówczas na koncie montaż systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 58 MWp.

Vera Pinto Pereira, członek zarządu grupy EDP, komentował, że zrealizowane przejęcia miały doprowadzić EDP Energię Polska do osiągnięcia celu w postaci 100 MWp zakontraktowanych instalacji fotowoltaicznych na koniec 2023 roku. Teraz firma zrobiła istotny krok w tym kierunku, kontraktując montaż dużych instalacji fotowoltaicznych w modelu solar-as-a-service dla polskiego oddziału grupy Ferrero.

REKLAMA

Zielona produkcja słodyczy

Dla tej firmy EDP Energia Polska wykona dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,68 MWp, które będą złożone z ponad 10,3 tys. paneli fotowoltaicznych. Będą one wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 1,1 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

W ten sposób Ferrero częściowo zabezpieczy dostawy energii dla zakładów produkcyjnych w Belsku Dużym w województwie mazowieckim.

Energia z fotowoltaiki przyczyni się do obniżenia rachunków za energię polskiego oddziału Ferrero. Według wstępnych szacunków zostaną one obniżone o około 15 proc. Inwestycja pomoże także w realizacji celów środowiskowych firmy. Generacja energii słonecznej pozwoli na uniknięcie emisji CO2 w ilości około 4,6 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Model solar-as-service

Instalacje fotowoltaiczne dla Ferrero będą bazować na modelu solar-as-a-service, który pozwala zabezpieczyć firmom dostawy energii słonecznej bez konieczności zainwestowania własnych środków. Koszty montażu instalacji fotowoltaicznej pokrywa EDP Energia Polska. Odbiorca energii może korzystać z niej nawet przez 15 lat, płacąc niższe rachunki za energię elektryczną.

Jak podkreśla EDP Energia Polska, dodatkowym atutem modelu solar-as-a-service jest brak konieczności samodzielnego serwisowania i konserwacji instalacji fotowoltaicznej. Spółka ma zapewniać stały monitoring i serwis wszystkich instalacji.

Ferrero dołączy do 191 przedsiębiorstw, które od stycznia do kwietnia 2023 roku korzystały z fotowoltaiki od EDP Energia Polska.

redakcja@gramwzielone.pl

[artykuł edytowany]

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.