Ignitis Renewables wybuduje w Polsce nową farmę wiatrową

Ignitis Renewables wybuduje w Polsce nową farmę wiatrową
Grupa Ignitis

Litewska spółka Ignitis Renewables, część międzynarodowej grupy Ignitis, rozpoczęła budowę nowej farmy wiatrowej w województwie dolnośląskim o mocy 50 MW. Inwestycja pochłonie około 70 mln euro.

Ignitis Renewables zarządza kilkoma działającym farmami wiatrowymi: cztery znajdują się na Litwie, dwie w Polsce i Estonii. Spółka rozwija też nowe projekty wiatrowe na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Farma wiatrowa, zlokalizowana w Bąkowie na Dolnym Śląsku, ma rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej w IV kwartale 2023 roku, a szacowana produkcja energii ma wynieść ok. 122 GWh rocznie.

REKLAMA

Energia z 14 turbin

Nowa farma wiatrowa będzie miała 14 turbin wiatrowych o mocy 3,6 MW. Zostaną one  wyprodukowane przez międzynarodowego producenta turbin Nordex. Prace budowlane będą prowadzone przez CJR Renewables, który buduje obecnie także inne farmy wiatrowe w Peru, Kolumbii i Portugalii.

Wykonawca ten wybudował również inną farmę wiatrową Ignitis Renewables o mocy 94 MW na Pomorzu, która została uruchomiona pod koniec 2021 roku i jest jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Moc instalacji farmy wynosi 94 MW. Według szacunków farma ta w ciągu 30 lat wygeneruje zysk operacyjny EBITDA na poziomie 400 mln euro.

REKLAMA

Silny gracz z regionu Morza Bałtyckiego

Grupa Ignitis jest jednym z największych koncernów multienergetycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Kapitalizacja firmy notowanej na giełdach w Wilnie i Londynie wynosi równowartość około 8 mld złotych.

Cały portfel zielonych aktywów wytwórczych grupy Ignitis, obejmujący aktywa operacyjne, aktywa w fazie rozwoju i w budowie, wynosi 1,4 GW.

Jako dostawca energii elektrycznej inwestuje we własne moce wytwórcze oparte na odnawialnych źródłach energii. Wytwarza energię pochodzącą z farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych, elektrowni wodnej i szczytowo-pompowej.

W Polsce grupa Ignitis, oprócz farmy wiatrowej na Pomorzu, rozwija portfel elektrowni słonecznych o mocy 80 MW oraz projekty typu greenfield o mocy 150 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.