REKLAMA
 
REKLAMA

Kolejna faza offshore w Polsce wzmocni lokalny łańcuch dostaw?

Kolejna faza offshore w Polsce wzmocni lokalny łańcuch dostaw?
fot. PSEW

Polska właśnie zakończyła wydawanie pozwoleń dla projektów morskiej energetyki wiatrowej w ramach tzw. drugiej fazy offshore. Stowarzyszenie branżowe podkreśla, że Bałtyk w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii w Unii Europejskiej, a polska część morza ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. Będzie to szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) wskazuje, że polskie firmy we współpracy z podmiotami zagranicznymi aktywnymi na rynku offshore mogą stać się liczącym ogniwem w europejskim i światowym łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.

W Polsce rynek morskiej energetyki wiatrowej (MEW) rozwija się coraz dynamiczniej od kilku lat. Według PSEW skorzysta na tym tzw. local content. Choć obecnie tylko kilku producentów działających na terenie Polski może zaoferować branży MEW kompletne produkty końcowe (np. kable morskie i transformatory), to polscy przedsiębiorcy mają potencjał, by w niedługim czasie oferować główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe i podwodne konstrukcje wsporcze. To jednak wymaga pilnych działań inwestycyjnych.

REKLAMA

Nowe zakłady produkcyjne

Według PSEW z uwagi na planowaną skalę rozwoju polskiego offshore powstaną u nas także zakłady produkujące główne elementy turbin wiatrowych: łopaty wirnika, sekcje wież, generatory. Istotnymi obszarami związanymi z MEW są także badania na morzu, transport morski i śródlądowy, baza hotelowa i usługowa, szkolenia. Organizacja zaznacza, że jest to szansa dla polskich przedsiębiorstw i portów, jednak konieczne są wielomilionowe nakłady pozwalające na przygotowanie się do zupełnie nowych zadań.

– Kluczem do skutecznej strategii w zakresie MEW w Polsce są przede wszystkim ambicje w odniesieniu do wolumenu offshore. Niezbędne będą także stabilne regulacje w zakresie przychodów, systemów wsparcia oraz usprawnienie procedur administracyjnych, które dzisiaj trwają zbyt długo. Spoglądając na local content – tu główną rolę odegra partnerstwo z doświadczonymi graczami, które pozwoli obniżyć tzw. CAPEX nowych projektów – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Zobowiązanie zagranicznych firm do wzmocnienia local content

Jak podaje PSEW, doświadczenie rynków, które są na bardziej zaawansowanym etapie rozwoju offshore (np. Wielka Brytania, Dania), pokazuje, że know how zagranicznych deweloperów może się przyczynić do zbudowania silnego sektora MEW w Polsce. Ich zaangażowanie może ponadto w sposób optymalny kosztowo wesprzeć rodzimy przemysł.

Na rynku offshore w Polsce działa m.in. Ocean Winds (spółka joint venture EDPR i Engie), realizująca projekt BC-Wind. Będzie to morska farma wiatrowa o mocy do 400 MW, zlokalizowana około 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa. Projekt ma wydaną decyzję środowiskową i warunki przyłączenia do sieci. Produkcję energii ma rozpocząć w 2027 r.

REKLAMA

– Ocean Winds ma doświadczenie we współpracy z polskimi firmami. W scenariuszu bazowym dla projektu BC-Wind Ocean Winds przewiduje w Polsce udział lokalny w łańcuchu dostaw na poziomie około 30 proc. Przykładowo projektantem lądowej stacji jest polska firma P&Q, a PGNiG Gazoprojekt uczestniczy w przygotowaniu dokumentacji dla morskich kabli eksportowych – mówi Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind.

Przedstawiciel spółki zaznacza, że skala zaangażowania polskich firm, przedsiębiorstw i instytutów badawczych będzie rosła w miarę rozwoju projektów offshore w Polsce. – OW planuje stopniowo zwiększać udział lokalny w zależności od tego, kiedy i jak będzie rozwijała się druga i trzecia faza MEW – dodaje Kostrzewa.

Offshore Wind Poland

Według PSEW Polska może być liderem rozwoju offshore na Bałtyku i powinna skorzystać z tej szansy, bo MEW w dużym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju. O tym, jak wykorzystać potencjał polskich przedsiębiorców i jak mierzyć udział local content u deweloperów, branża będzie rozmawiać podczas Konferencji Offshore Wind Poland 21-22 listopada br. w Warszawie.

W spotkaniu mają wziąć udział kluczowi gracze z sektora MEW: inwestorzy, wykonawcy, usługodawcy, stowarzyszenia branżowe i politycy. Już można się rejestrować na wydarzenie pod tym linkiem.

Portal gramzielone.pl jest patronem medialnym konferencji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA