REKLAMA
 
REKLAMA

PGE szuka wykonawcy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych

PGE szuka wykonawcy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych
fot. PGE Baltica

PGE Baltica rozpisała przetarg dotyczący zaplanowanej w Ustce bazy O&M dla morskich farm wiatrowych. Obejmuje on głównie budowę bazy i parkingu wraz z drogą dojazdową. 

W ramach Grupy PGE za realizację Programu Offshore odpowiada spółka PGE Baltica. Teraz poinformował ona o poszukiwaniu generalnego wykonawcy, który przygotuje szczegółowy projekt i wybuduje bazę operacyjno-serwisową (O&M) na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych (MFW).

Do zadań wykonawcy prac budowlanych, który zostanie wybrany w ramach przetargu, należeć będzie przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej i budowa obiektów oraz uzyskanie prawomocnych pozwoleń na ich użytkowanie.

REKLAMA

Umowa jeszcze w tym roku

Inwestycja w Ustce została podzielona na kilka etapów. Dwa podstawowe to baza operacyjno-serwisowa i parking dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową. Ponadto w zakresie opcjonalnym zamówienia znajduje się część bazy, która może być wykorzystana jako zaplecze wspomagające budowę MFW, a także remont jednego z nabrzeży portu i tzw. basenu budowlanego. W przyszłości obiekty te mogą stanowić dodatkową niezależną przestrzeń portową.

Ogłoszenie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę to ważny krok w projekcie realizacji bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Chcemy dokonać wyboru i podpisać umowę jeszcze w tym roku, aby prace budowlane mogły się rozpocząć na początku 2025 r., a cała baza była gotowa do końca 2026 r. – zadeklarował Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

Przedstawiciel spółki wskazuje, że o lokalizacji bazy O&M w Ustce zdecydowała odległość od projektowanych farm wiatrowych, a także optymalne warunki nawigacyjne. Umożliwiają one dotarcie z portu na obszar farmy wiatrowej w możliwie krótkim czasie. Ponadto podczas podejmowania decyzji uwzględniono bazę noclegową i gastronomiczną oraz potencjał społeczny regionu.

Baza na terenie dawnej przetwórni ryb

PGE Baltica wskazuje, że baza operacyjno-serwisowa w Ustce powstanie na terenie o powierzchni ponad 2,3 ha. Położona będzie w miejscu, gdzie przed laty działała przetwórnia ryb „Korab”.

Planowana baza O&M składać się będzie z budynku administracyjnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża. Cumować będą przy nim specjalne szybkie statki serwisowe do transportu załóg na obszar morskich farm wiatrowych (tzw. CTV – crew transfer vessel). Budynki bazy mają się harmonijnie wpisywać w turystyczny charakter Ustki i nie zakłócać estetyki miejsca.

REKLAMA

Z uznaniem patrzę na to, jak PGE Baltica konsekwentnie realizuje swoje plany. Teren, na którym powstanie baza, ma dla ustczan wymiar sentymentalny, wielu mieszkańców pracowało w istniejącej tam dawniej przetwórni ryb. Tego typu zakłady niestety nie przetrwały zmian, ale cieszę się, że w porcie powstaną obiekty związane z morzem. Ustka odegra istotną rolę w transformacji energetycznej Polski – rozwój morskiej energetyki wiatrowej to dla nas i całego Pomorza ogromna szansa. Cieszę się, że miasto ma takiego partnera – PGE Baltica nie tylko tworzy tu bazę serwisową, ale z powodzeniem włącza się w życie Ustki, wspiera organizacje społeczne i inwestycje służące mieszkańcom – powiedział Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki.

Silny local content

Jak wskazuje PGE Baltica, dotychczas przy przygotowaniu inwestycji – od inwentaryzacji terenu poprzez badania gruntu i dna basenu portowego, sporządzanie analiz, również pod kątem warunków nawigacyjnych, po przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę – pracowały wyłącznie polskie podmioty, które okazały się najlepsze w przetargach. Firma, która prowadziła rozbiórki pozostałości dawnych przemysłowych budynków, zatrudniała jako podwykonawców krajowe i lokalne firmy geodezyjne i transportowe oraz spółki zajmujące się utylizacją odpadów.

Także wybrany w teraz ogłoszonym przetargu generalny wykonawca będzie współpracował z podwykonawcami. Będzie to kolejna okazja dla firm budowlanych z Pomorza, żeby włączyć się w realizację przedsięwzięcia. Dodatkowo PGE Baltica będzie zatrudniała zespół inżyniera kontraktu dla inwestycji, co oznacza kolejne miejsca pracy przy budowie bazy.

Według szacunków PGE w samej bazie zatrudnienie znajdzie około 100 osób, jednak jej potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy ma być znacznie większy. W szczycie budowy na terenie inwestycji może być zatrudnionych nawet 150 osób.

Morska farma wiatrowa Baltica

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 r. morskiej farmy wiatrowej Baltica. Jest ona realizowana w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Jej łączna moc zainstalowana wyniesie do 2,5 GW. Projekty realizowane są wspólnie z firmą Ørsted.

Następnie po 2030 r. PGE ma zakończyć morską farmę wiatrową Baltica 1 o mocy około 0,9 GW.

Na tym jednak morskie plany PGE się nie kończą. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku grupa będzie mogła do 2040 r. wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z obecnie realizowanymi projektami zamierza zainstalować ponad 7 GW mocy w offshore.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady