Ruszyła farma wiatrowa OX2 w województwie lubelskim
Szwedzki deweloper zakończył budowę kolejnej farmy wiatrowej w naszym kraju. To jedna z wielu inwestycji realizowanych przez OX2 na Lubelszczyźnie.
Farma wiatrowa Kraśnik znajduje się w powiecie kraśnickim w województwie lubelskim. Jej łączna moc zainstalowana wynosi 24,15 MW. Składa się z 7 turbin wiatrowych Vestas V126-3,45 MW o wysokości całkowitej 200 metrów. Mają one produkować około 79 GWh energii rocznie. Zakładana produkcja energii odpowiada przeciętnemu zapotrzebowaniu około 16 tys. gospodarstw domowych i ma pozwolić na uniknięcie emisji prawie 28 tys. ton CO2 rocznie.
W listopadzie 2020 r. deweloper wygrał dla projektu aukcję na sprzedaż energii odnawialnej. Wsparcie w ramach kontraktu różnicowego przewidziane jest na 15 lat.
Po zakończeniu budowy szwedzka firma przekazała farmę wiatrową Kraśnik inwestorowi Equitix. OX2 zaznacza, że farma wiatrowa została oddana nowemu właścicielowi do eksploatacji zgodnie z planowanym harmonogramem w trzecim kwartale 2024 r. Zgodnie z umową zawartą z inwestorem OX2 zapewni techniczne i komercyjne zarządzanie farmą wiatrową przez 15 lat.
Inwestycje OX2 w Polsce
Od czasu wejścia na globalny rynek energii odnawialnej OX2 zbudowało portfolio projektów wiatrowych, fotowoltaicznych oraz magazynów energii o łącznej mocy ponad 3 GW.
Od 5 lat OX2 działa także w Polsce. Obecnie w naszym kraju ma w budowie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy około 120 MW.
Dotychczas szwedzki deweloper przekazał do użytku 5 lądowych farm wiatrowych w Polsce. Pierwszą był projekt Żary o mocy 21 MW w województwie lubuskim. Do tego dochodzą farmy wiatrowe: Sulmierzyce, Juniewicze, oddana w ubiegłym roku farma wiatrowa Grajewo i teraz uruchomiona instalacja w Kraśniku.
Farma wiatrowa Kraśnik to piąty już projekt przekazany do użytku przez OX2 w Polsce. OX2 jako jeden z wiodących przedstawicieli branży OZE w kraju i w Europie prowadzi intensywne prace na rzecz przyspieszenia przejścia na energię odnawialną – mówi Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska.
Niedawno szwedzka firma informowała, że będzie odpowiadać za kompleksową obsługę farm wiatrowych o łącznej mocy 142 MW, które w ubiegłym roku przejął Orlen. Ma zapewnić obsługę techniczną, eksploatacyjną i serwisową, aby zapewnić optymalną wydajność farm Ujazd, Dobrzyca i Wielkopolska/Dominowo.
OX2 aktywny na Lubelszczyźnie
W ubiegłym roku OX2 zapowiadał, że w ciągu najbliższych 5 lat na Lubelszczyźnie powstanie 20 nowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 220 MW. – Tu widzimy bowiem ogromny potencjał do rozwoju projektów wiatrowych – podkreślał wówczas Tomasz Guzowski, dyrektor obszaru wiatru w OX2. – Na ten potencjał składa się kilka czynników. Pierwszy to znakomite warunki wietrzne i słoneczne, które pozwalają projektować, wykorzystując pełny zasób odnawialnych źródeł.
Deweloper podkreśla, że oprócz rozwijania projektów OZE angażuje się też we wsparcie lokalnych społeczności. Dba o rozwój infrastruktury i uczestniczy w wydarzeniach ekologicznych, społecznych i sportowych, m.in. był jednym z mecenasów wycieczek zorganizowanych przez Stowarzyszenie Wschód Lubelskich Serc dla ponad 100 dzieci z siódmych i ósmych klas.
– Przygotowując i realizując nasze projekty, współpracujemy z gminami, które doceniają zarówno nasze inwestycje, jak i działania z zakresu ESG prowadzone razem z nimi – wskazuje Katarzyna Suchcicka. – Jako OX2 jesteśmy wiarygodnym partnerem do współpracy dla gmin oraz dobrym sąsiadem dla społeczności.
Firma zaangażowała się też w pomoc humanitarną dla społeczności ukraińskiej prowadzoną przez powiat kraśnicki dla Sławuty – miasta partnerskiego w Ukrainie. Pomoc miała na celu umożliwienie dostarczania energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Piękny artykuł niestety tylko dla OX2. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. OX2 kupiła te projekty a nie rozwijała ich. Grajewo wybudowali nie płacąc rolnikom ani grosza przez dwa lata. Czarowali ich, że zapłacą ale ostatecznie sprytnie ich wymanewrowali podsuwając im nową umowę do podpisania a oni jej nawet nie czytali. Liczyli, że taka uczciwa i prospołeczna spółka ich nie okantuje. Rolnicy szykowali pozew zbiorowy ale ostatecznie wystraszyli się ich prawników. Pan Guzowski mija się kompletnie z prawdą, ponieważ spółka porzuciła wszystkie projekty na wschodzie Polski i zwolniła większość pracowników a na rozwój innych nie śmierdzi groszem. 20 farm na Lubelszczyźnie dobry żart… Pan Guzowski powinien przemyśleć zanim opowie kolejną bzdurę. A najbardziej śmieszne jest to, że po wybudowaniu farmy wiatrowej w Grajewie wójt nie został powtórnie wybrany, pomimo super współpracy z OX2.