Farma wiatrowa OX2 na Podlasiu już może produkować energię

Farma wiatrowa OX2 na Podlasiu już może produkować energię
fot. OX2

Po kontroli inspektora nadzoru budowlanego farma wiatrowa Grajewo uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Szwedzki koncern OX2 może więc już uruchomić produkcję czystej energii z wiatru.

Farma wiatrowa w Grajewie na Podlasiu składa się z 12 turbin wiatrowych o łącznej  mocy 40 MW. Szacowana roczna produkcja energii z instalacji wynosić będzie około 130,6 GWh. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu około 40 tys. gospodarstw.

OX2 w Polsce jest obecny na rynku od 2019 roku. Od tego czasu zbudowaliśmy bogate portfolio lądowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na różnych etapach realizacji. Nasz portfel projektów wiatrowych liczy blisko 1000 MW mocy, z czego ponad 300 MW stanowią projekty zrealizowane, w trakcie budowy oraz przewidziane do budowy w 2023 roku. Farma wiatrowa Grajewo to nasz kolejny krok na rzecz transformacji energetycznej w Polsce – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

REKLAMA

Oficjalne otwarcie farmy wiatrowej Grajewo planowane jest w pierwszej połowie 2023 roku.

Nowe drogi, modernizacja głównego punktu zasilającego

Na potrzeby budowy farmy i w ramach wsparcia lokalnej społeczności firma OX2 wybudowała 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych, wyremontowała 3,8 km istniejących dróg gminnych i wzmocniła drogę powiatową (łącznie 1,4 km odcinków) prowadzącą do miejscowości Boczki-Świdrowo.

Dodatkowo w związku z przyłączeniem farmy wiatrowej Grajewo do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok zmodernizowana została stacja GPZ Grajewo-Popowo, co było jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2 ma się przyczynić do dalszego rozwoju regionu.

REKLAMA

Prace na budowie farmy wiatrowej Grajewo przebiegły zgodnie z harmonogramem – mówi Patryk Jarzębski, Construction Project Manager w OX2. – Cieszę się, że równolegle do realizacji naszego projektu mogliśmy zrealizować również wiele ważnych inwestycji dla lokalnej społeczności. Budowa i remonty dróg oraz zaprojektowanie i sfinansowanie modernizacji nowej sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie to tylko niektóre z nich.

Jak podkreśla Jarzębski, spółka cały czas utrzymywała kontakt z mieszkańcami oraz władzami gminy i powiatu i wspierała realizację inicjatyw związanych z edukacją, kulturą i aktywizacją środowisk lokalnych.

OX2 buduje w Polsce instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne. Pod koniec 2021 roku koncern zabezpieczył kontrakty dla farm wiatrowych i PV o mocy 150 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.