Brak chętnych do budowy morskich farm wiatrowych w Danii. Jakie są przyczyny?

Brak chętnych do budowy morskich farm wiatrowych w Danii. Jakie są przyczyny?
fot. A_Different_Perspective/Unsplash

Duńska Agencja Energii przeprowadziła dialog rynkowy dotyczący morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju. Chciała się dowiedzieć, dlaczego deweloperzy nie złożyli ofert w aukcji dotyczącej budowy farm wiatrowych na Morzu Północnym.

Dialog z deweloperami z branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW) przeprowadzony został na prośbę duńskiego Ministra Klimatu, Energii i Usług Komunalnych. Celem było ustalenie, dlaczego nie wpłynęła żadna oferta w ramach aukcji dla offshore, w wyniku której miały powstać morskie elektrownie wiatrowe o całkowitej mocy aż 3 GW. Wskutek braku zainteresowania aukcja została unieważniona.

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) zebrała informacje od deweloperów i podwykonawców z branży. Firmy wskazały, że pomimo ogólnie bardzo dobrych lokalizacji dla projektów offshore w Danii – z dobrymi warunkami wiatru i dna morskiego – nie były w stanie opracować projektów, których realizacja miałaby uzasadnienie biznesowe.

REKLAMA

Fiasko aukcji dla morskich farm wiatrowych

W kwietniu 2024 r. Dania otworzyła największą w historii kraju aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej. Plany duńskich władz zakładały zainstalowanie co najmniej 6 GW nowych mocy w sześciu lokalizacjach. Do tego dochodziła opcja rozbudowy nawet o 10 GW. Potencjalna moc pierwszych morskich farm wiatrowych w lokalizacjach Hesselø, Kattegat II i Kriegers Flak II na duńskim Morzu Północnym miał wynieść 3 GW.

Duńska Agencja Energetyczna ogłosiła na początku tego roku, że unieważnia ogromną aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednocześnie podała, że ​​rząd rozpoczął prace przygotowawcze mające na celu ponowne ogłoszenie postępowania.

REKLAMA

Oferty nie złożył jednak ani jeden inwestor. Deweloperzy uznali bowiem, że ryzyko związane z finansowaniem inwestycji jest za duże. Jako kluczowe elementy ryzyka wskazali cenę kapitału, deficyty w łańcuchach dostaw i niepewność cen energii. W kontekście przychodów wspomnieli o braku popytu, czyli prawdopodobieństwie niskich cen energii elektrycznej. Podkreślano jednocześnie potrzebę wsparcia operacyjnego poprzez dwustronne kontrakty różnicowe (CfD).

Będą dotacje dla inwestorów?

Duński minister klimatu Lars Aagaard zapowiedział, że rząd rozpocznie w tym roku przygotowania do nowej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej o mocy 2–3 GW, która może obejmować pomoc publiczną. – Rząd Danii zrobi wszystko, aby stworzyć warunki, które umożliwią szybką rozbudowę duńskiej energetyki wiatrowej na morzu – zadeklarował Lars Aagaard.

Rozstrzygnięcie nowego postępowania planowane jest na wiosnę 2026 r. Ma ono przewidywać atrakcyjniejsze warunki dla inwestorów, w tym możliwość skorzystania z dopłat państwowych i większą elastyczność dla oferentów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.