Zielone światło dla pływającej morskiej farmy wiatrowej na Morzu Śródziemnym

Zielone światło dla pływającej morskiej farmy wiatrowej na Morzu Śródziemnym
fot. YouTube/Hope Group

To będzie największa na Morzu Śródziemnym morska farma wiatrowa z turbinami na pływających platformach. Projekt Barium Bay uzyskał ocenę oddziaływania na środowisko. 

Na Adriatyku pomiędzy włoskimi miastami Bari i Barletta w Apulii ma powstać morska farma wiatrowa o konstrukcji nieprzytwierdzonej na stale do dna. Projekt opracowała firma Galileo Green Energy z siedzibą w Zurychu we współpracy z włoską Hope Group, zajmującą się projektowaniem elektrowni OZE.

Pływająca morska farma wiatrowa ma osiągnąć docelowo moc aż 1,11 GW i według deweloperów jest to największy projekt floating offshore na Morzu Śródziemnym, który dotąd uzyskał pozytywną ocenę oddziaływania na środowisko (Environmental Impact Assessment, EIA).

REKLAMA

Planowany udział w aukcji

Pływająca morska farma wiatrowa ma być zlokalizowana ponad 45 km od wybrzeża. Jak podaje Galileo, projekt obejmuje również dwie podstacje morskie z fundamentami przytwierdzonymi do dna, na co mają pozwalać korzystne wskaźniki batymetryczne.

Farma wiatrowa Barium Bay ma się składać z 74 turbin o jednostkowej mocy 15 MW. Deweloperzy wyliczają, że będzie ona generować ponad 3 TWh energii rocznie. Taki wolumen energii odpowiada zapotrzebowaniu ponad 1 mln włoskich gospodarstw domowych.

Uzyskanie decyzji EIA pozwoli deweloperom Barium Bay wziąć udział we włoskiej aukcji dla OZE, która zakłada przyznanie długoterminowych kontraktów różnicowych projektom z obszaru morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy do 3,8 GW.

Teraz koncentrujemy się na osiągnięciu kamieni milowych budowy i uruchomienia zakładu, który może wygenerować tysiące wykwalifikowanych miejsc pracy i przyciągnąć do kraju kilka miliardów euro inwestycji – powiedział Francesco Dolzani, prezes zarządu Barium Bay i dyrektor ds. rozwoju biznesu Galileo we Włoszech.

REKLAMA

Zielone inwestycje Galileo

Galileo przedstawia się jako ogólnoeuropejska platforma inwestycyjna w sektorze energii odnawialnej. Firma powstała w 2020 r. i od początku zamierzała wnieść znaczący wkład w transformację energetyczną w Europie poprzez rozwój projektów, sprzedaż energii elektrycznej konsumentom końcowym, efektywne zarządzanie energią i innowacyjne rozwiązania finansowe.

Obecnie portfel projektów fotowoltaicznych, wiatrowych (lądowych i morskich) oraz systemów magazynowania energii realizowanych przez Galileo przekracza łącznie 16 GW w 10 krajach. Model działania obejmuje zarówno współpracę z lokalnymi partnerami, jak i projekty własne. Galileo jest wspierane przez czterech głównych inwestorów instytucjonalnych: Infratil Limited, Commonwealth Superannuation Corporation (CSC), New Zealand Superannuation Fund (NZ Super Fund) oraz Morrison & Co Growth Infrastructure Fund (MGIF).

Hope Group z kolei to firma specjalizująca się w rozwoju projektów OZE, których łączna moc obecnie wynosi około 6 GW. Są to farmy wiatrowe lądowe i morskie, systemy fotowoltaiczne i agrowoltaiczne, a także projekty związane z zielonym wodorem.

Przed utworzeniem spółki Barium Bay w celu wspólnej realizacji tego projektu firmy Galileo i Hope zawiązały partnerstwo na rzecz innej inwestycji – Lupiae Maris. Jest to również projekt pływającej morskiej farmy wiatrowej na Adriatyku – realizowany także w Apulii, między Brindisi a Lecce – o docelowej mocy 525 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.