Francuski inwestor przejął projekty wiatrowe w Polsce

Francuski inwestor przejął projekty wiatrowe w Polsce
Foto. Ryan McD, flickr cc

To jedna z niewielu transakcji zealizowanych w tym roku na polskim rynku wiatrowym, który stanął w miejscu, oczekując na finalny kształt regulacji przygotowywanych przez rząd i posłów. Wywodzący się z Francji deweloper Quadran przejął projekty wiatrowe o łącznej mocy 170 MW. 

Projekty były wcześniej realizowane przez firmę Eolfi, która, działając w Polsce od 2007 r., rozwijała w naszym kraju łącznie 24 projekty farm wiatrowych o łącznej mocy 980 MW, zlokalizowane w różnych częściach kraju, m.in. na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie i na Podlasiu.

Do transakcji doszło w lutym br., jednak dopiero teraz poinformowała o tym kancelaria Gide, która doradzała Eolfi przy jej realizacji. Gide nie ujawnia wartości transakcji.

REKLAMA

Quadran działa głównie na francuskim rynku OZE, notując za 2014 r. zysk EBITDA na poziomie 51 mln euro. W portfolio Quadran jest ponad 40 farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 290 MW, a także projekty lądowych i morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,2 GW. Quadran posiada też ok. 120 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 120 MWp, a także 10 instalacji biogazowych (12 MW) oraz 7 hydroelektrowni (5 MW).

REKLAMA

Spółka Quadran jest w Polsce obecna od połowy ubiegłego roku, kiedy dokonała przejęcia firmy Juwi Energia oraz zarządzanych przez nią projektów farm wiatrowych, i działa pod nazwą Quadran Polska.

Z kolei Eolfi, również wywodzący się z Francji, posiada w tym kraju niemal 40 farm wiatrowych oraz kilka farm fotowoltaicznych. Eolfi ma także 1 farmę wiatrową w Grecji. Łączna moc tych instalacji wynosi niemal 400 MW. W tym tygodniu Francuzi zgłosili, we współpracy z chińskim koncernem China General Nuclear, wnioski o udział w aukcjach adresowanych do inwestorów mających wybudować u wybrzeży Francji pływające farmy wiatrowe. 

Innym wywodzącym się z Francji inwestorem na polskim rynku wiatrowym jest EDF, który pod koniec grudnia 2015 r. poinformował o zakupie od duńskiego dewelopera Greentech Energy Systems A/S zlokalizowanych w naszym kraju farm wiatrowych o łącznej mocy 120 MW.

EDF Energies Nouvelles wszedł na polski rynek wiatrowy we wrześniu 2012 r., przejmując projekty należące do niemieckiego dewelopera Starke Wind. Pierwszą farmą wiatrową uruchomioną w Polsce przez EDF EN jest zlokalizowana koło Grudziądza farma wiatrowa Linowo, której moc wynosi 48 MW. Drugą realizowaną przez Francuzów inwestycją wiatrową w Polsce jest zlokalizowany w woj. lubuskim projekt Rzepin, składający się z 29 elektrowni wiatrowych Vestas V100-2.0 MW.

gramwzielone.pl