Senvion zapowiada budowę największej na świecie turbiny wiatrowej

Senvion zapowiada budowę największej na świecie turbiny wiatrowej
Fot. Senvion

Niemiecki producent elektrowni wiatrowych ma wkrótce zaprezentować szczegóły projektu zmierzającego do wdrożenia na rynek turbiny wiatrowej o mocy ponad 10 MW. Tak dużej turbiny nie zbudował dotąd żaden z czołowych producentów wiatraków.

Moc największej na świecie turbiny wiatrowej, która dotąd znalazła komercyjne zastosowanie, wynosi 8 MW. Takie turbiny zainstalowano na uruchomionej niedawno oficjalnie morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank II na Morzu Irlandzkim, gdzie pracują 32 turbiny MHI Vestas V-164-8.0, a ich łączna moc wynosi 258 MW. Łączny uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 230 tys. gospodarstw domowych.

Producent tych turbin – japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas – testuje już zbudowaną na bazie platformy V164 turbinę, której moc zwiększono do 9 MW. Podczas testów tej turbiny, w dniu 1 grudnia 2016 r., pobito rekord dziennej generacji, która sięgnęła 216 MWh. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy takie turbiny znajdą zastosowanie w budowanych na morzu farmach wiatrowych.

REKLAMA

W ubiegłym roku budowę turbiny o mocy ponad 10 MW zasygnalizował Siemens, który jest obecnie globalnym liderem pod względem potencjału dostarczonych morskich wiatraków. Wcześniej jednak niemiecki producent ma wdrożyć na rynek turbiny sięgające mocy 8 MW. Wyznaczony wcześniej przez Siemensa cel to redukcja LCOE dla morskiej energetyki wiatrowej wraz z kosztami przyłączenia do poziomu 80 EUR/MWh do roku 2025. Można jednak przypuszczać – bazując na ostatnich informacjach z branży offshore – że ten poziom zostanie osiągnięty szybciej.

Ostatnio montaż testowej turbiny o mocy 8 MW zakończyło będące od niedawna częścią Siemensa konsorcjum Adwen. Testy tej turbiny, w której wykorzystano rekordowej długości łopaty (88,4 m), odbywają się w Bremerhaven w północnych Niemczech.

Konkurent europejskich producentów turbin zza oceanu, czyli General Electric, nie budował wcześniej morskich wiatraków, jednak wraz z przejęciem francuskiego Alstomu stał się właścicielem technologii turbiny Heliade o jednostkowej mocy 6 MW. Takie turbiny stanęły zresztą na pierwszej morskiej farmie wiatrowej w USA, którą uruchomiono w ubiegłym roku. Jej moc wynosi zaledwie 30 MW i ma produkować w skali roku 125 GWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

Wraz z dynamicznym rozwojem europejskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej rosną apetyty na jeszcze większe turbiny, dzięki którym będzie można nadal obniżać koszty produkcji energii z farm wiatrowych na morzu, a informacje – jak ta przekazana teraz przez Senvion – mogą tylko nadać tempa wyścigowi, którego celem jest obniżenie LCOE dla morskich wiatraków.

Oczekiwaniom co do spadku kosztów produkcji energii na morzu chce wyjść naprzeciw Senvion, który zapowiedział, że wdroży na rynek turbinę o mocy ponad 10 MW. – Nie jest jeszcze gotowa, ale wiemy, kiedy ją dostarczymy, a także mamy wszystkie dane i liczby – powiedział podczas odbywającej się w tym tygodniu konferencji AWEA Windpower 2017 jeden z szefów Senvion.

Informacje o turbinie o mocy ponad 10 MW Senvion ma przekazać podczas targów WindEurope Offshore Wind, które odbędą się na początku przyszłego miesiąca w Londynie.

Na razie Senvion oferuje morskie turbiny o mocy 6,2 MW, na które zdobył już pierwsze zamówienia z sektora offshore. Jednak dopiero wdrożenie na rynek turbiny o mocy ponad 10 MW to szansa dla niemieckiego producenta na zagrożenie pozycji Siemensa i MHI Vestas, które obecnie dominują na rynku producentów morskich wiatraków.

Na całkowity potencjał offshore w Europie składały się na koniec 2016 r. turbiny wiatrowe Siemensa o łącznej mocy 8,566 GW, turbiny MHI Vestas o łącznej mocy 2,075 GW, Senvion o mocy 783 MW, Adwen o mocy 660 MW, BARD o mocy 400 MW, WinWInD – 60 MW, GE Renewable Energy (Alstom) – 42 MW, a także turbiny o mocy 46 MW dostarczone przez pozostałych producentów.

red. gramwzielone.pl