Polscy studenci znowu wygrywają Small Wind Turbine Contest 2017

Polscy studenci znowu wygrywają Small Wind Turbine Contest 2017
Turbina wiatrowa GUST

Łódzcy studenci po raz drugi wygrali International Small Wind Turbine Contest 2017 odbywający się w Holandii, międzynarodowy konkurs na konstrukcję małej turbiny wiatrowej przeznaczonej do pracy w środowisku miejskim.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 r. Skupia studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE. Zespół składa się z 18 studentów studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich, a także 4 opiekunów merytorycznych.

W ubiegłym roku wykonana przez łódzkich studentów turbina zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Holandii o nazwie International Small Wind Turbine Contest 2017. Polski zespół w tym roku po raz drugi zwyciężył w tym konkursie.

REKLAMA

Te międzynarodowe zawody organizowane przez NHL University of Technology w Holenderskim Leeuwarden gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych. Udział w konkursie daje szerokie możliwości wymiany doświadczeń z zakresu konstrukcji małych turbin wiatrowych ze studentami wiodących europejskich uczelni technicznych.

REKLAMA

Zawody w Holandii to także szansa rozwoju współpracy naukowo-badawczej z czołowymi europejskimi ośrodkami naukowymi.

Jak zwraca uwagę łódzki zespół, istotnym efektem projektu jest przygotowanie kompleksowego rozwiązania technicznego w postaci prototypu turbiny wiatrowej, przeznaczonego do dalszych badań oraz ewentualnych wdrożeń.

Założenia konkursu obejmują zaproponowanie rozwiązania, wydajnego zarówno energetycznie jak i uzasadnionego ekonomicznie, które może zmienić sposób postrzegania i przyszłość energetyki wiatrowej.

Konkurs składa się z trzech części – zaprojektowania przydomowej turbiny wiatrowej i przygotowanie dokumentacji, budowy turbiny oraz sporządzenia raportu technicznego oraz serii testów w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu w Delft (Holandia) i prezentacji projektów przez wszystkie zespoły. Kryteria konkursu zakładają wykonanie mikroturbiny wiatrowej przystosowanej do pracy w obszarze zurbanizowanym.

red. gramwzielone.pl