Litwini wyjdą z wiatrakami na morze

Litwini wyjdą z wiatrakami na morze
Minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas. Fot. Ministerstwo Energii Litwy

Litewski rząd potwierdza zainteresowanie budową morskich farm wiatrowych, bez których będzie mu trudno osiągnąć wyznaczone w tym roku bardzo ambitne cele w zakresie produkcji energii odnawialnej. Teraz podano harmonogram prac, które mają przyczynić się do budowy morskich wiatraków w litewskiej części Morza Bałtyckiego.

Cytowany przez portal „Baltic Course” litewski minister energii Zygimantas Vaiciunas poinformował, że u wybrzeży Litwy do roku 2020 powinny zostać przeprowadzone badania środowiskowe pod kątem budowy morskich farm wiatrowych. Później, w latach 2021-22, na Litwie mogłaby się odbyć aukcja, która wyłoni inwestorów mających wybudować morskie farmy wiatrowe.

Minister energii Litwy zasygnalizował jednocześnie chęć współpracy w zakresie offshore z krajami sąsiednimi, w tym z Łotwą i Estonią. Możliwe pole współpracy to choćby budowa wspólnych sieci przesyłających energię z morskich wiatraków, co dodatkowo zwiększyłoby elastyczność i bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich.

REKLAMA

Minister Vaiciunas ponadto poinformował o złożeniu czołowym firmom z rynku wiatrowego – Vestas, Gamesa, Enercon czy Siemens – oferty zainwestowania na Litwie, jednak – jak zaznaczył – taka oferta zyskałaby na atrakcyjności w sytuacji, gdy powstałby szerszy plan rozwoju energetyki wiatrowej w regionie. Jak ocenił, postawienie kilkuset MW to za mało, aby przyciągnąć takie inwestycje.

Litwini chcą ponadto nadal wspierać rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. W tym celu rozdysponowali już potencjał 500 MW w inwestycjach wiatrowych, a do roku 2020 chcą jeszcze udostępnić inwestorom 250 MW.

Tylko energia odnawialna w 2050

W połowie tego roku litewski parlament niemal jednogłośnie opowiedział się za wdrożeniem nowej strategii energetycznej Litwy, którą przygotował rząd w Wilnie.

Nowa strategia określa rozwój litewskiej energetyki w perspektywie aż 2050 roku, przy czym dokładniej skupia się na perspektywie roku 2030, dla którego wyznaczono dużo ambitniejszy cel udziału OZE niż przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Unię Europejską wspólnotowy cel na rok 2030 na poziomie 32 proc.

REKLAMA

Przyjęto, że do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 wypełnić go całkowicie (wcześniej na ten rok wyznaczono cel 80 proc.).

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Obecnie Litwa posiada stosunkowo niewielki potencjał odnawialnych źródeł energii, jeśli porównamy go z potencjałem OZE w innych krajach UE. Potencjał farm wiatrowych w tym kraju wynosi około 0,5 GW, a więc jest zbliżony do mocy wiatraków, które ma tylko Polska Grupa Energetyczna.

Jednak ze względu na dużo niższe zapotrzebowanie na energię Litwa już teraz jest jednym z liderów w UE jeśli chodzi o udział OZE w krajowym miksie energetycznym. Energetyka wiatrowa już w ubiegłym roku miała odpowiadać za niemal 1/3 produkcji energii na Litwie, generując około 1,3 TWh.

Generację z wiatru Litwini mają podwoić około roku 2025, a aby osiągnięcie ambitnego celu OZE stało się możliwe, zakłada się, że do roku 2030 będzie potrzeba około 7 TWh zielonej energii rocznie, natomiast do roku 2050 około 18 TWh. W tym około 50-55 proc. ma pochodzić z wiatru.

Europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope szacuje, że po przeprowadzeniu pierwszej aukcji dla wiatru, która ma się odbyć na Litwie w przyszłym roku, obejmując 250 MW, do 2022 r. Litwini zwiększą moc swoich wiatraków do 750 MW, produkując w skali roku ok. 2 TWh energii elektrycznej. Następnie, do roku 2030, mają zwiększyć potencjał w energetyce wiatrowej do 1,3 GW, produkując wówczas z wiatru ok. 3,8 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.