Legnica staje się wiatrakowym zagłębiem. Wkrótce budowa czwartej farmy wiatrowej

Legnica staje się wiatrakowym zagłębiem. Wkrótce budowa czwartej farmy wiatrowej
foto: sociotard, flickr cc-by-2.0

{więcej}Władze gminy Złotoryja wydały zgodę na budowę farmy wiatrowej. Będzie to już czwarta tego rodzaju inwestycja w pobliżu Legnicy. 

Farma wiatrowa będzie zlokalizowana pomiędzy Złotoryją i Legnicą, w pobliżu autostrady A4 i miejsocwości Wyskoków oraz Kozów. Jak informuje Maria Leśna, wójt gminy Złotoryja, po uruchomieniu farmy mieszkańcy będą mogli przekonać się, że praca elektrowni wiatrowych nikomu nie szkodzi i nie zakłóca ciszy. Takiego zdania są mieszkańcy pobliskiego Zagrodna, w którym elektrownie wiatrowe pracują od roku. 

– Wcześniej ludzie straszyli, że będą zakłócenia w odbiorze telewizji i radia, że nie wiadomo, jak to się odbije na naszym zdrowiu, że jeszcze pożałujemy tej inwestycji. Minął rok, a wszystko wygląda tak samo jak przed budową. Nie chorujemy, telewizja odbiera jak kiedyś, tylko dalej niektórzy protestują, ale chyba tylko dlatego, że to nie na ich polach stanęły wiatraki. Ta farma mnie zupełnie w niczym nie przeszkadza. Sąsiadom też nie – portal naszemiasto.pl cytuje jednego z mieszkańców Zagrodna. 

REKLAMA
REKLAMA

Lokalni samorządowcy szacują, że po uruchominiu farmy wiatrowej przychody gminy Złotoryja zwiększą się o 1,5 – 1,8 mln zł, które inwestor co roku będzie wpłacać do gminnego budżetu. 

Kilka kilometrów od Kozowa i Wyskokowa od roku działają dwie pierwsze farmy wiatrowe, które do tej pory powstały na Dolnym Śląsku. Farmy wiatrowe Łukaszów i Modlikowice należą do Polish Energy Partners, a ich łączna moc wynosi 58 MW.

Ponadto, na terenie pobliskiej gminy Legnickie Pole niedawno rozpoczęła się budowa kolejnej farmy wiatrowej. Projekt o roboczej nazwie „Taczalin” będzie składać się z 22 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 45,1 MW. Deweloperem farmy wiatrowej „Taczalin” jest firma WSB Neue Energien, która na ten cel pozyskała unijną dotację z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” w wysokości 40 mln zł. 
gramwzielone.pl