Syndrom turbiny wiatrowej

Syndrom turbiny wiatrowej
Moe, flickr cc-by-2.0

Syndrom turbin wiatrowych zbadali naukowcy z Massachusetts Department of Environmental Protection. Jake są wnioski ich badań? {więcej}

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań nad syndromem turbin wiatrowych w raporcie „Wind Turibne Health Impact Study”.

Syndrom turbin wiatrowych to zespół dolegliwości, na które mają cierpieć osoby mieszkające w pobliżu farm wiatrowych. Argument o w/w syndromie często pojawia się w dyskusjach związanych z planami budowy farm wiatrowych, których funkcjonowania obawiają się mieszkańcy.

REKLAMA

Naukowcy z USA w swoich badaniach kierowali się dotychczasowymi badaniami i raportami naukowymi na temat wpływu elektrowni wiatrowych na zdrowie. Do jakich doszli wniosków?

REKLAMA

Jak wynika z badań Massachusetts Department of Environmental Protection, czynniki takie jak hałas pracujacych turbin, infradźwięki czy tzw. migotanie łopat turbiny wiatrowej nie wpływają negatywnie na ludzi.

– Nie ma dowodów na wpływ czynników związanych z działaniami elektrowni wiatrowych na zdrowie, które możnaby określić mianem syndromu turbin wiatrowych. Opinie, że infradźwieki wpływają bezpośrednio na układ przedsionkowy (westybularny) organizmu, nie mają potwierdzenia naukowego– czytamy w konkluzji raportu.

Jak czytamy w raporcie, praca elektrowni wiatrowych nie ma także wpływu na m.in. powstawanie anomalii ciśnieniowych, ból głowy, zabużenia słuchu czy migrenę, a największym zagrożeniem dla ludzi generowanym przez elektrownię wiatrową może być odpadający od jej górnej części lód.

Raport w wersji angielskiej dostępny jest tutaj.