Siemens dostarczy do Polski elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 66,7 MW

Siemens dostarczy do Polski elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 66,7 MW
Siemens SWT-2.3-108. Foto: Siemens

{więcej}29 turbin SWT-2.3-108 Siemensa zostanie zainstalowanych na dwóch farmach wiatrowych w północnej Polsce. Instalacja rotorów o średnicy 108 metrów na wysokości 115 metrów pozwoli na uzyskanie większej efektywności. Przez 5 lat Siemens będzie prowadził działania serwisowe dla obu farm.

REKLAMA

PEP S.A. (Polish Energy Partners S.A.) wybrał turbiny wiatrowe Siemensa dla swoich dwóch projektów farm wiatrowych w północnej Polsce. Dostawy i budowa turbin dla jednej z farm rozpocznie się w maju 2014 i obejmie 18 turbin SWT-2.3-108 Siemensa. Każda z nich o mocy 2,3 MW. Będą wytwarzać energię przyjazną środowisku. Farma o łącznej mocy 41,4 MW rozpocznie swoje działanie jesienią 2014 roku. Drugi z projektów będzie wykorzystywał 11 turbin tego samego typu. Dostawy dla farmy, której całkowita moc osiągnie 25,3 MW, rozpoczną się również w maju 2014, zaś jej funkcjonowanie rozpocznie się wraz z końcem lata tego samego roku. Wraz z uruchomieniem obu farm wiatrowych Siemens rozpocznie ich serwisowanie. Firma będzie odpowiedzialna za ich utrzymanie i serwis przez okres pięciu lat.
 
Dla tych projektów zostaną po raz pierwszy w Polsce wykorzystane turbiny o średnicy rotora wynoszącej 108 metrów, zainstalowane na wysokości 115 metrów ponad poziomem gruntu. Dzięki tym rozwiązaniom farmy mogą działać jeszcze bardziej efektywnie, wytwarzając więcej. Turbiny Siemensa o mocy 2,3 MW są wykorzystywane w Polsce od 2009 roku. W całym kraju pracuje łącznie 65 tych przekładniowych turbin.
 
Łączna moc obu farm wiatrowych osiągnie 66,7 megawatów i pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne około 43 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce ograniczając jednocześnie roczną emisję dwutlenku węgla o 140 tysięcy ton.
 
„Jesteśmy zadowoleni, że nasze doświadczenie i sprawdzone rozwiązania przekonały firmę PEP S.A. do wyboru Siemensa. Dzięki temu będzie to dla nas kolejny wkład w rozwój ekologicznych metod wytwarzania energii w Polsce” – mówi Paweł Przybylski, dyrektor Siemens Wind Power w Polsce. „Te projekty pozwolą wzmocnić naszą pozycję jako odpowiedzialnego partnera i lidera technologii w obszarze energetyki wiatrowej w Polsce.” 
Siemens 

REKLAMA