Goldman Sachs inwestuje w czołowego dewelopera morskich farm wiatrowych

Goldman Sachs inwestuje w czołowego dewelopera morskich farm wiatrowych
DONG Energy press

{więcej}Finansowy potentat z Wall Street kupi udziały w duńskim koncernie energetycznym Dong, będącym jednocześnie największym deweloperem morskich farm wiatrowych na świecie.

Goldman Sachs wraz z dwoma duńskimi funduszami emerytalnymi ma zainwestować w duński koncern ok. 11 mld koron duńskich (ok. 2 mld dol.), z czego wartość inwetycji Goldman Sachs ma wynieść 8 mld koron duńskich, dzięki czemu bank inwestycyjny przejmie 19% udziałów w Dong i będzie reprezentowany w radzie nadzorczej firmy. Z kolei duńskie fundusze emerytalne ATP i PFA dzięki inwestycji zyskają odpowiednio 5% i 2% udziałów. 

Kilka miesięcy temu fundusz PFA wraz ze spółką z branży energetycznej SE kupił lądowe farmy wiatrowe Donga, które są zlokalizowane na terenie Danii i których moc to 196 MW. Wartość transakcji wyniosła 760 mln koron duńskich. 

REKLAMA
REKLAMA

Dong podkreśla, że chce się skupić na realizacji inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej. Niedawno duński potentat zakończył budowę ostatniej ze 111 turbin na gigantycznej morskiej farmie wiatrowej Anholt o mocy 400 MW położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

W celu zebrania środków na realizację kolejnych projektów morskich farm wiatrowych Duńczycy wyprzedali swoje aktywa w lądowych farmach wiatrowych także m.in. w Polsce i Niemczech. W lądowym portfolio Donga pozostały jeszcze farmy wiatrowe na terenie Francji i Szwecji. 

Oprócz projektów realizowanych w brytyjskiej części Morza Północnego, Dong posiada morskie farmy wiatrowe w Danii i realizuje projekty offshore m.in. u wybrzeży Niemiec. W kwietniu br. Dong podpisał umowę z Siemensem na dostawę 154 morskich elektrowni wiatrowych, każda o mocy 6 MW, które mają być instalowane po roku 2015. Do końca tej dekady Duńczycy chcą zbudować w sumie 6,5 GW morskich elektrowni wiatrowych. Obecnie potencjał offshore Donga wynosi już 1,7 GW.  
gramwzielone.pl