MG zaakceptowało uwagi FNEZ dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

MG zaakceptowało uwagi FNEZ dotyczące morskiej energetyki wiatrowej
www.FranceHouseHunt.com, flickr cc-by

{więcej}Jest zielone światło dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W najnowszym projekcie ustawy o OZE, Ministerstwo Gospodarki zaakceptowało propozycje Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej. To bardzo pozytywny krok w kierunku rozwoju tej technologii w Polsce – ocenia FNEZ.

Jak informuje cire.pl, nowy projekt ustawy o OZE przygotowany przez MG przewiduje m.in.: obniżenie wymagań dotyczących dokumentacji projektu, który bierze udział w aukcji z poziomu pozwolenia na budowę do poziomu decyzji środowiskowej. Dodatkowo wydłużono wsparcie dla morskich farm wiatrowych do 2040 roku przy zachowaniu 15-letniego okresu wsparcia. 

Zmiany w projekcie ustawy nie tworzą korzystniejszych warunków dla morskich farm wiatrowych, a pozwalają jedynie konkurować o wsparcie w ramach aukcji na zasadach zbliżonych do innych technologii.

REKLAMA
REKLAMA

FNEZ podkreśla, że podstawowym warunkiem dla rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest obniżenie kosztów tej technologii tak, aby była ona konkurencyjna z innymi technologiami OZE. Jedną z propozycji jest chociażby produkcja poszczególnych elementów wiatraka w naszych rodzimych stoczniach.

Według FNEZ przyjęcie proponowanych zmian, świadczy o tym, że rząd jest otwarty na merytoryczną dyskusję, której efektem mam być budowa pierwszych morskich farm wiatrowych na polskim wybrzeżu już w roku 2020.

gramwzielone.pl