Siemens i Engie zasilą turbinę gazową wodorem pozyskanym z OZE

Siemens i Engie zasilą turbinę gazową wodorem pozyskanym z OZE
Hyflexpower / Siemens

Obie firmy znalazły się w konsorcjum, które w ramach unijnego programu Horyzont 2020 zbuduje we Francji instalację do produkcji tzw. zielonego wodoru, następnie sprawdzając możliwości wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej za pomocą turbiny gazowej.  

Większość realizowanych obecnie projektów badawczych dotyczących wykorzystania nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej w procesie elektrolizy skupia się na zastosowaniu powstałego w ten sposób wodoru w procesach przemysłowych, ciepłownictwie czy do zasilenia pojazdów.

Cel projektu o nazwie Hyflexpower, realizowanego przez konsorcjum firm z udziałem m.in. Siemensa, francuskiego koncernu energetycznego Engie i kilku europejskich uniwersytetów, to ponowna zamiana zielonego wodoru w energię elektryczną i zasilanie nią sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Sens procesu określanego jak power-to-X-to-power, jako sposobu na zmagazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, był dotychczas często kwestionowany z uwagi na relatywnie niską efektywność takiego sposobu magazynowania energii elektrycznej, pomniejszaną najpierw w procesie zamiany energii w wodór, a następnie zamiany wodoru z powrotem w energię elektryczną.

Autorzy projektu Hyflexpower chcą jednak wykazać, że taki sposób gromadzenia energii elektrycznej i oferowania dodatkowej elastyczności systemowi elektroenergetycznemu może być jednak efektywny.

Przewidziano budowę elektrolizera umożliwiającego zamianę nadwyżek energii odnawialnej w wodór, a następnie wykorzystanie go do produkcji energii elektrycznej, ale również ciepła w odpowiednio zmodyfikowanej, przemysłowej turbinie gazowej Siemensa.

Pilotażowa instalacja ma powstać w Saillant-sur-Vienne we Francji, na terenie zakładu recyklingu papieru firmy Smurfit Kappa, gdzie znajduje się użytkowana przez Engie turbina Siemensa, model SFT-400, która wytwarza zarówno energię elektryczną jak i cieplną. Moc elektryczna turbiny wynosi 12 MW.

Autorzy projektu zmodyfikują turbinę tak, aby można było spalać w niej wodór pozyskiwany z OZE w różnych mieszankach z gazem naturalnym, ale także docelowo wyłącznie wodór.

W komunikacie Siemensa podkreśla się, że wykorzystanie już istniejącej infrastruktury wyraźnie obniży koszty całego przedsięwzięcia, a także skróci czas potrzeby do uruchomienia procesu power-to-X-to-power.

REKLAMA

Cały projekt ma kosztować 15,2 mln euro, w tym dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020 wyniesie 10,5 mln euro.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w 3 lata. Najpierw, w przyszłym roku, zostanie uruchomiona produkcja wodoru. W kolejnym roku zaplanowano uruchomienie zmodyfikowanej turbiny i produkcja energii z mieszanek wodoru i gazu naturalnego, natomiast w roku 2023 turbina ma wytwarzać energię już wyłącznie z wodoru.

Chociaż kolejne koncerny energetyczne informują o planach budowy ogromnych elektrolizerów, które będą zamieniać w wodór nadwyżki energii produkowanej z wiatraków czy fotowoltaiki, na razie powstają dopiero pierwsze pilotażowe elektrolizery o znacznie mniejszych mocach.

Obecnie największe urządzenie tego typu znajduje się w Japonii, gdzie zostało uruchomione w marcu tego roku. Budowa elektrolizera o mocy 10 MW wytwarzającego wodór z udziałem energii pochodzącej z pobliskiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW jest efektem projektu prowadzonego pod nazwą Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R).

Instalacja powstała w mieście Namie w prefekturze Fukushima, a za jej uruchomieniem stoi konsorcjum firm z udziałem Toshiby, Tohoku Electric Power i rządowej agencji New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO).

Elektrolizer będzie w stanie wytwarzać w ciągu godziny do 100 kg wodoru, a sam projekt ma być dopiero wstępem do budowy jeszcze większych elektrolizerów wytwarzających zielony wodór, którym mają być zasilane pojazdy – w tym mające obsługiwać zaplanowaną na ten rok olimpiadę w Tokio.

Największa europejska instalacja produkująca wodór z energii odnawialnej powstała w austriackim Linzu. Inwestycja została zrealizowana w ramach dofinansowanego ze środków unijnych programu H2Future.

W ten projekt zaangażował się także Siemens, który dostarczył kluczowy komponent instalacji, czyli elektrolizer o mocy 6 MW. Inwestycja zrealizowana w Linzu kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło z programu Horyzont 2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.