Spółka z GPW zbuduje zakład recyklingu baterii

Spółka z GPW zbuduje zakład recyklingu baterii
Messe Düsseldorf

Mająca siedzibę w Grodzisku Mazowieckim firma Elenmental pozyskała kredyty na budowę zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych. Wcześniej o zatwierdzenie pomocy publicznej na inwestycje związane z rynkiem bateryjnym dla tej firmy wystąpił do Komisji Europejskiej nasz rząd.

Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych poinformowała o przyznaniu jej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju długoterminowego finansowania w wysokości do 25 mln euro.

Finansowanie zostało udzielone na budowę zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych oraz recyklingu innych odpadów krytycznych dla elektromobilności, głównie katalizatorów samochodowych – w kwocie do 21,6 mln euro, a także uzgodniono refinansowanie części istniejącego zadłużenia w kwocie do 3,4 mln euro.

REKLAMA

Spółki należące do Grupy Elemental prowadzą działalność w ramach czterech linii biznesowych: recyclingu zużytych katalizatorów (SAC), zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), obwodów drukowanych (PCB), a także złomu metali nieżelaznych (non- ferrous).

W kontekście rozwoju przemysłu bateryjnego w Europie nazwa firmy pojawiła się w komunikacie Komisji Europejskiej z grudnia 2019 r. na temat zatwierdzenia pomocy publicznej dla firm działających w tym sektorze.

REKLAMA

O akceptację pomocy publicznej wystąpiły Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Polska, Włochy oraz Szwecja, które chcą wspólnie pracować nad budową europejskiego przemysły bateryjnego.

W projekt zaangażowało się 17 podmiotów pochodzących z wymienionych krajów Unii Europejskiej. W ramach całego budżetu liczącego 3,2 mld euro największą pomoc zgłosiły rządy Niemiec (1,25 mld euro), Francji (960 mln euro) i Włoch (570 mln euro).

Polska z deklarowaną sumą publicznego wsparcia do 240 mln euro była w tym gronie na czwartym miejscu. W naszym kraju pomoc ma trafić do firmy Eneris aktywnej w całym łańcuchu produkcji i recyklingu ogniw oraz baterii, a także spółki Elemental, która ma się skupić na recyklingu i ponownym wykorzystania materiałów stosowanych w bateriach.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu nowych standardów w zakresie baterii produkowanych w Unii Europejskiej i wprowadzanych na unijny rynek, w tym w zakresie minimalnego udziału surowców z recyklingu. Więcej na ten temat w artykule: Baterie będą musiały zawierać oznaczenie śladu węglowego. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.