Northvolt inwestuje w nową technologię bateryjną

Northvolt inwestuje w nową technologię bateryjną
Cuberg

Szwedzki producent baterii i magazynów energii w ubiegłym miesiącu poinformował o planie uruchomienia swojej kolejnej fabryki, która ma powstać w Gdańsku. W efekcie ogłoszonego wczoraj przejęcia, może być w niej wykorzystywana innowacyjna technologia ogniw bateryjnych prosto z Doliny Krzemowej.

Szwedzi ogłosili niedawno, że w naszym kraju zbudują kosztem 200 mln euro fabrykę magazynów energii. Fabryka licząca 50 tys. m2 będzie zlokalizowana w Gdańsku. Jej uruchomienie zaplanowano na 2022 rok i mają w niej powstawać magazyny o pojemności 5 GWh, a później produkcja ma zostać rozszerzona nawet do 12 GWh.

Teraz wiele wskazuje, że baterie, z których w Gdańsku będą składane magazyny energii, mogą bazować na technologii rozwijanej przez kalifornijski startup Cuberg, który zostanie przejęty przez Northvolt.

REKLAMA

Firma z Doliny Krzemowej została założona w 2015 roku przez inżynierów z uniwersytetu Stanforda i ma rozwijać ogniwa bateryjne bazujące na płynnym elektrolicie i anodzie litowo-metalowej.

W gronie klientów Cuberg są takie firmy jak Boeing czy Beta Technologies, a do te pory zainwestowały w nią m.in. amerykański Departament Energii i fundusz Boeing HorizonX Ventures.

Northvolt zapewnia, że wykorzystanie tej technologii będzie oznaczać niższą cenę, lepsze osiągi i większe bezpieczeństwo w porównaniu do technologii bateryjnych, które teraz są dostępne na rynku.

Technologia firmy Cuberg ma umożliwić wyraźne zwiększenie gęstości energii, a dodatkowo jej zaletą ma być możliwość szybkiego wprowadzenia na rynek z uwagi na pełną kompatybilność z dotychczasowymi liniami produkcyjnymi baterii litowo-jonowych.

Northvolt zapewnia, że ogniwa firmy Cuberg w roku 2025 przekroczą gęstość 1000 Wh/L.

REKLAMA

Northvolt powstał zaledwie w 2016 roku, ale należy już do ścisłej czołówki europejskich firm działających w przemyśle baterii litowo-jonowych. Do tej pory w szwedzką firmę zainwestowali tacy potentaci jak ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas oraz Volkswagen Group. 

W wyniku ostatniej emisji akcji, przeprowadzonej w ubiegłym roku, Northvolt pozyskał kapitał w wysokości 600 mln dolarów.

Szwedzka firma zatrudnia obecnie tysiąc osób, jednak liczba pracowników firmy powinna w najbliższym czasie rosnąć, mając na uwadze cel Northvolt, którym jest zbudowanie potencjału produkcyjnego do roku 2030 na poziomie 150 GWh baterii rocznie.

Northvolt obecnie buduje w Skellefteå w Szwecji ogromną fabrykę baterii mających znaleźć zastosowanie w samochodach elektrycznych i stacjonarnych magazynach energii. Produkcja ma ruszyć już w tym roku, a w zakładzie mają powstawać baterie o łącznej pojemności 40 GWh rocznie

Kolejną fabrykę baterii Northvolt buduje w Salzgitter w Niemczech. Ta inwestycja ma być gotowa w 2024 r. i dzięki niej potencjał produkcji baterii Northvolt wzrośnie o 16 GWh

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.