Tesla zwiększa sprzedaż magazynów energii dzięki blackoutom

Tesla zwiększa sprzedaż magazynów energii dzięki blackoutom
Tesla

Firma Elona Muska w pierwszym kwartale 2021 roku wyraźnie zwiększyła sprzedaż magazynów energii w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Tesla podkreśla duży popyt na jej najmniejsze magazyny energii przeznaczone dla gospodarstw domowych, który rośnie w wyniku kolejnych blackoutów pojawiających się w USA.

W pierwszym kwartale 2021 roku Tesla sprzedała magazyny energii o mocy 445 MW, co jest wynikiem o 71 proc. lepszym w porównaniu do sprzedaży z analogicznego kwartału 2020 roku. Natomiast był to niższy wynik od wypracowanego w czwartym kwartale ubiegłego roku, w którym Tesla sprzedała najwięcej magazynów energii w swojej historii (1584 MW).

W całym 2020 roku Tesla zanotowała sprzedaż magazynów o mocy 3022 MW (firma nie podaje pojemności sprzedanych urządzeń).

REKLAMA

W komentarzu na temat sytuacji w segmencie magazynów energii Tesla podkreśla, że notowany popyt na domowe magazyny Powerwall przewyższa zdolności produkcyjne firmy. 

Z tego powodu firma Elona Muska zdecydowała się na uruchomienie sprzedaży Powerwalli tylko w zestawie z instalacją fotowoltaiczną. Zakup wyłącznie domowego magazynu energii, bez fotowoltaiki, ma być znowu możliwy po zwiększeniu produkcji.


Jednocześnie w najnowszym komentarzu na temat sprzedaży magazynów energii Tesla podkreśla, że popyt na nie zwiększają kolejne awarii sieci, do których dochodzi w Stanach Zjednoczonych.

Do tej pory balckouty miały miejsce głównie w Kalifornii, gdzie były spowodowane pożarami nasilającymi się w wyniku upałów i suszy. W ubiegłym roku Kalifornia stanęła również w obliczu balckoutu wynikającego ze wzrostu zapotrzebowania na energię, które ledwo mogły pokryć źródła wytwórcze.

REKLAMA

Z kolei początek tego roku przyniósł blackout w Teksasie, gdzie w sytuacji rekordowych mrozów od energii z sieci zostało odciętych kilka milionów ludzi.

Wokół magazynu Powerwall sporo się ostatnio dzieje. Ostatnio Tesla zaoferowała je gratis klientom, którym podniosła ceny dachowych instalacji PV wykonanych z solarnych dachówek. 

Z kolei kilka dni temu Elon Musk poinformował, że pół roku temu do produkcji trafiła nowa wersja tego magazynu określana jako Powerwall 2 Plus i mająca charakteryzować się znaczącym wzrostem szczytowej mocy – nawet dwukrotnym w porównaniu do mocy wskazywanej nadal na stronie producenta (7 kWp).

Więcej na ten temat aktualnych parametrów i cen magazynu Powerwall w artykule: Ci klienci dostaną domowy magazyn energii Tesli za darmo

Tesla nie podaje bardziej szczegółowych danych na temat sprzedaży magazynów z wyszczególnieniem segmentu urządzeń domowych (Powerwall) oraz przemysłowych (Powerpack lub Megapack). Firma podkreśla jednak, że o wynikach sprzedaży za poszczególne kwartały decyduje kontraktowanie dużych projektów, w których są wykorzystywane Powerpacki i Megapacki.

Obecnie największy projekt, który jest w trakcie realizacji i dla którego swoje baterie dostarcza Tesla, jest realizowany w Kalfiornii dla koncernu energetycznego Pacific Gas and Electric Company (PG&E). Moc magazynu budowanego w Monterey County wyniesie 182,5 MW, a jego pojemność sięgnie aż 730 MWh (z opcją rozbudowy nawet do 1,1 GWh). Więcej o tym projekcie w artykule: Tesla zbuduje największy na świecie magazyn energii

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.