Wielkie magazyny energii na sprężone powietrze

Wielkie magazyny energii na sprężone powietrze
Hydrastor

W Kalifornii prowadzone są największe na świecie inwestycje w bateryjne magazyny energii. Jednak te projekty przebijają pod względem parametrów instalacje, które w tym samym amerykańskim stanie chce zrealizować deweloper z Kanady.

Kanadyjska firma Hydrostor ogłosiła, że zrealizuje w Kalifornii dwa ogromne magazyny gromadzące energię w za pomocą sprzężonego powietrza (Compressed Air Energy Storage, CAES).

Hydrostor podkreśla, że te projekty wpisują się w potrzeby kalifornijskiego systemu elektroenergetycznego, w którym szybko rośnie znaczenie zależnych pogodowo źródeł odnawialnych, co generuje zapotrzebowanie na magazyny energii.

REKLAMA

O ile obecnie w Kalifornii budowane są już ogromne bateryjne magazyny energii, to takie jednostki będą w stanie oddawać do sieci energię w czasie maksymalnie kilku godzin i potrzebne są magazyny, które będą mogły zasilać sieć w dłuższych okresach.


Stanowy regulator California Public Utilities Commission zgłosił zapotrzebowanie na budowę tego rodzaju magazynów o całkowitej mocy 1,6 GW do roku 2026.

REKLAMA

Taką technologią są m.in. magazyny bazujące na sprężonym powietrzu, które według Hydrostor będą w stanie oddawać maksymalną moc w czasie 8-12 godzin, podczas gdy maksymalna moc z magazynów bateryjnych może być zapewniana z reguły przez 1-4 godziny.

Dodatkową zaletą technologii rozwijanej przez kanadyjską firmę ma być dłuższa żywotność instalacji CAES, mająca sięgać nawet ponad 50 lat. W tym czasie początkowe parametry magazynów mają nie ulegać nawet minimalnej degradacji.

Moc w obu projektach realizowanych w Kalifornii przez Hydrostor ma wynieść 1 GW. Obie inwestycje mają kosztować w sumie ponad 1,5 mld USD, czyli około 5,66 mld zł.

To nie jedyne projekty rozwijane przez kanadyjską firmę. Hydrostor informuje o portfelu projektów łącznie na 2 GW mocy i 20 GWh pojemności, które są realizowane poza Kanadą i USA także w Chile i Australii.

Hydrostor był pierwszą firmą, która zrealizowała komercyjny magazyn w technologii CAES. Jednostka uruchomiona w 2019 roku w kanadyjskiej prowincji Ontario posiada moc ładowania 2,2 MW oraz rozładowania 1,75 MW, a jej pojemność ma przekraczać 10 MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.