Jak rozwijać firmę w sposób zrównoważony? ESG w JinkoSolar

Jak rozwijać firmę w sposób zrównoważony? ESG w JinkoSolar
Aga Michalak, JinkoSolar

Regularnie przeprowadzamy audyty i kontrole. Aby zapewnić jak największy obiektywizm, zlecamy je zewnętrznym, wyspecjalizowanym firmom. Wiele testów wykonujemy też samodzielnie. Podczas produkcji losowo wybieramy kilka modułów, aby następnie sprawdzić ich niezawodność podczas rygorystycznej kontroli jakości – mówi Aga Michalak, Head of Marketing & ESG Europe w JinkoSolar.

W ostatnich miesiącach JinkoSolar otrzymało kilka wyróżnień i nagród związanych w działalnością w obszarze ESG. Czym dziś dla JinkoSolar jest zrównoważony rozwój?

Aga Michalak, Head of Marketing & ESG Europe w JinkoSolar: Obecnie śmiało możemy uznać, że zrównoważony rozwój stanowi fundament działalności JinkoSolar na wielu polach. To drogowskaz, który wskazuje nam kierunki działania i inicjatywy, które warto wdrażać w organizacji.

Obserwuję rynek i widzę, że wiele firm ogranicza zrównoważony rozwój wyłącznie do wpływu na środowisko naturalne. W JinkoSolar myślimy szerzej, dlatego nasze strategie zrównoważonego rozwoju wdrażamy na kilku poziomach. Podporządkowujmy im m.in. takie kwestie jak zapewnienie jakości, sposób produkcji, zarządzanie łańcuchem dostaw czy naszym kilkutysięcznym zespołem pracowników.

Takie podejście pozwala nam nie tylko na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, ale również na budowanie trwałych, opartych na zaufaniu relacji z naszymi klientami, dostawcami i współpracownikami. Jednocześnie możemy być jeszcze bardziej pewni, że dostarczane przez nas produkty wyróżniają się najwyższą jakością i niezawodnością.

Jakie działania podejmuje JinkoSolar, by dotrzymywać obietnic z zakresu ESG?

Działań jest naprawdę wiele i są one bardzo różnorodne. Jako firma silnie związana z odnawialnymi źródłami energii, dużą wagę przykładamy do promowania zerowej emisji węglowej. Jesteśmy pierwszym chińskim producentem modułów fotowoltaicznych, który przystąpił do inicjatyw RE100 i EP100, co oznacza, że zobowiązaliśmy się do korzystania w 100% z energii ze źródeł odnawialnych oraz do podwajania naszej efektywności energetycznej. Nasze zakłady produkcyjne już teraz napędzamy wyłącznie zieloną energią, a produkty JinkoSolar są zgodne z rygorystycznymi międzynarodowymi standardami emisji węgla, co potwierdzają liczne certyfikaty.

Od 2021 roku jesteśmy również członkiem Globalnego Paktu ONZ (UNGC), co zobowiązuje nas do przestrzegania najlepszych praktyk biznesowych oraz dziesięciu kluczowych zasad, które definiują członkostwo w UNGC. Aby mieć pewność, że w firmie nie ma żadnych naruszeń w tym obszarze, powołaliśmy zespoły wewnętrzne, które zajmują się stałą weryfikacją zgodności naszych działań z przepisami prawa pracy i z Konwencją Praw Człowieka. Regularnie poddajemy się też rygorystycznym audytom przeprowadzanym przez zewnętrzne, niezależne instytucje. Mocno angażujemy się także w akcje przeciwdziałania pracy przymusowej i przeciwdziałamy korupcji.

Uważnie śledzimy też nasze łańcuchy dostaw, aby w pełni legalnie obsługiwać klientów z różnych regionów świata. W tym celu opracowaliśmy specjalny mechanizm zarządzania dostawcami „CARE”.

Czy te działania są w jakiś sposób kontrolowane i weryfikowane?

Oczywiście. Tak jak wspomniałam, regularnie przeprowadzamy audyty i kontrole. Aby zapewnić jak największy obiektywizm, zlecamy je zewnętrznym, wyspecjalizowanym firmom. Wiele testów wykonujemy też samodzielnie. Podczas produkcji zamówień losowo wybieramy kilka modułów, aby następnie sprawdzić ich niezawodność podczas rygorystycznej kontroli jakości. Dysponujemy też wyspecjalizowanym zespołem osób odpowiedzialnych za weryfikację zgodności naszych deklaracji z faktycznymi działaniami.

Mówiąc o kontroli i weryfikacji, nie mogę nie wspomnieć też o licznych nagrodach i wyróżnieniach przyznawanych nam przez niezależne instytucje, które stale obserwują nasze działania i przeprowadzają własne testy i analizy. Moduły JinkoSolar od lat są obecne w prestiżowych rankingach sporządzanych przez laboratorium PVEL. Niedawno uzyskaliśmy również tytuł najbardziej wpływowej firmy z branży oraz nagrodę za zerową emisję węgla przyznawaną przez Environmental Finance. Innowacyjność naszych działań została też zauważona przez magazyn Forbes, który wyróżnił nas w kategorii China 2023 ESG Innovator.

Co jest dziś według Pani największym sukcesem JinkoSolar w kontekście zrównoważonego rozwoju?

Miło jest otrzymywać nagrody i wyróżnienia, jednak dla mnie zawsze najważniejsze jest osiąganie założonych celów. Dlatego za jeden z naszych największych sukcesów uważam fakt, że udało nam się wypracować metody działania, które pozwalają nam szybko i skutecznie wdrażać wartościowe inicjatywy i oceniać skuteczność wdrażanych rozwiązań.

Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu w ostatnich latach nasze zarządzanie ESG stało się bardziej ustandaryzowane, a co za tym idzie, efektywniejsze. To dla mnie bardzo ważne, bo dobra organizacja zespołu pozwala nam na podejmowanie rozsądnych, przemyślanych działań, które wywierają pozytywny wpływ na planetę i społeczeństwo, a nie są tylko pustymi deklaracjami. W osiągnięciu takiego stanu rzeczy pomogły nam liczne badania oraz uczestnictwo w takich inicjatywach  jak Climate Ambition Accelerator czy SSI, które pomaga firmom osiągnąć przejrzystość w łańcuchach dostaw.

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś zespół odpowiedzialny za ESG w JinkoSolar? Jakie są kolejne kroki firmy wspierające zrównoważony rozwój?

Obecnie – z uwagi na spodziewane regulacje unijne – wiele firm mierzy się z wyzwaniami związanymi z koniecznością starannej kontroli łańcuchów dostaw –  zarówno pod względem ochrony przyrody, jak i przestrzegania praw człowieka. Na szczęście dla nas kwestia ta nie stanowi dużego wyzwania, bo odpowiednie kroki przeciwdziałające szkodliwym procederom wdrożyliśmy już jakiś czas temu. Dzięki temu dziś możemy koncentrować się na bardziej innowacyjnych działaniach. W najbliższym czasie chcemy skupić się na rozwoju technologii, dzięki której możemy uzyskać niższy ślad węglowy niektórych ze swoich najlepszych modułów PV. W przyszłości planujemy też budowę i wdrożenie nowego, w pełni zintegrowanego pionowo zakładu produkcyjnego. Zrealizowanie tej inwestycji w zrównoważony, rozsądny sposób to pewnego rodzaju wyzwanie. Jestem jednak pewna, że mu podołamy.

Moduły JinkoSolar w Energynat Trade

Autoryzowanym dystrybutorem modułów marki JinkoSolar w Polsce i Europie jest firma Energynat (www.energynat.trade), dostarczająca co roku na rynek ponad 250 MW modułów tej marki. Masz pytanie o moduły JinkoSolar? Szybki kontakt: wsparcie@energynat.pl lub +48 606 203 103.

 

Energynat Trade – materiał sponsorowany