NCBR dofinansuje polskie technologie magazynowania energii

NCBR dofinansuje polskie technologie magazynowania energii
Messe Düsseldorf

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłaszając przedsięwzięcie „Magazynowanie energii elektrycznej”, chce dać impuls do rozwoju technologii, które w ciągu trzech lat opracują polscy przedsiębiorcy. Budżet projektu finansowanego z unijnych funduszy w ramach Programu Inteligentny Rozwój wynosi 12,9 mln zł.

NCBR podkreśla, że celem nowego projektu jest rozwiązanie problemu zapotrzebowania na magazynowanie energii dla zastosowań domowych i przemysłowych, co spowodowane jest jej nierównomierną produkcją z odnawialnych źródeł. Opracowana technologia ma służyć do zastosowań domowych, gdzie oprócz zasilania domu w energię będzie mogła być wykorzystana także np. do ładowania samochodu. Technologia ma być znaczącym wsparciem również dla dużej energetyki, farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Narodowe Centrum zaznacza, że korzyści z zastosowania magazynów energii będą mogły czerpać także instytucje i przedsiębiorcy, np. szpitale czy hotele, ze względu na zapewnienie stabilności ich pracy i wzrost poziomu samowystarczalności energetycznej.

REKLAMA

– Opracowanie wydajnego sposobu magazynowania energii elektrycznej jest wyzwaniem, które stawia przed nami XXI wiek. W naszym przedsięwzięciu szczególny nacisk kładziemy na magazyny opierające się na związkach chemicznych, które można pozyskać w Polsce. Warto podkreślić, że w tym projekcie skupimy się tylko na bateriach stacjonarnych. Chcemy, aby docelowo magazyny nie były wykorzystywane jedynie do użytku domowego, ale współpracowały z siecią – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


NCBR postawiło w projekcie jasny cel: opracowanie taniego w utrzymaniu i wydajnego magazynu energii, którego użyteczność wyniesie około 7 lub więcej lat, a do jego budowy wykorzystane zostaną materiały w 95 proc. przeznaczone do recyklingu.

Do pierwszego etapu zostaną wybrane cztery firmy, których zadaniem będzie przeprowadzenie w ciągu 20 miesięcy prac badawczo-rozwojowych i które mają przetestować prototypy ogniw galwanicznych oraz prototyp systemu sterowania całym systemem magazynowania. Wyniki testów i przedstawiona dokumentacja mają pozwolić na wybranie najlepszego pomysłu.

REKLAMA

W drugim etapie wezmą udział już tylko dwa podmioty – jeden podmiot wybrany do wykonania baterii, drugi podmiot do systemu sterowania – które będą miały pół roku na stworzenie dwóch demonstratorów. Mają się one składać m.in. z baterii, inwertera, obudowy oraz oprogramowania zapewniającego komunikację z siecią.

Finalnie zostaną zbudowane urządzenia, które – zainstalowane u odbiorców – potwierdzą, czy opracowana technologia jest gotowa do produkcji na szeroką skalę.

W sumie na wszystkie prace Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 12,9 mln zł. Są to środki z Programu Inteligentny Rozwój.

„Magazynowanie energii elektrycznej” jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć zainicjowanych przez NCBR, które mają na celu stworzenie nowych technologii dla polskiej gospodarki.

W ramach projektów opracowane zostaną również m.in. ciepłownia przyszłości, nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz biogazownie, budynki efektywne procesowo i energetycznie, systemy wentylacji dla szkół i domów, technologie domowej retencji czy magazyny ciepła i chłodu.

NCBR zapewnia, że wszystkie przedsięwzięcia zostały wybrane pod kątem ich potencjału do masowego wdrożenia i możliwości stania się krajową specjalnością.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.