Co stało się z magazynem energii po 28 tys. cykli ładowania

Co stało się z magazynem energii po 28 tys. cykli ładowania
Sonnen

Sprawdził to w czasie trwających 8 lat testów na wyprodukowanym przez siebie urządzeniu największy europejski producent domowych magazynów energii firma Sonnen. Wyniki testów okazały się na tyle korzystne, że niemiecka firma zdecydowała się nimi podzielić.

Sonnen testował w swoim laboratorium w miejscowości Wildpoldsried w Bawarii ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), które stosuje w seryjnie produkowanych urządzeniach.

Ogniwa były testowane z uwzględnieniem DoD (Depth of Discharge) 100 proc. w tempie pozwalającym na wykonanie pełnego cyklu ładowania w godzinę oraz rozładowania w takim samym czasie. Ogniwa były ładowane i rozładowywane kilka razy dziennie.  

REKLAMA

Co podkreśla niemiecka firma, była to znacznie bardziej intensywna eksploatacja niż standardowe użytkowanie magazynu energii w gospodarstwie domowym.

Jaki był efekt testu? Sonnen podaje, że po kilku latach i po wykonaniu 28 tysięcy cykli ładowania i rozładowania pojemność ogniw LFP spadła do 64,5 proc. początkowej pojemności.

Jak komentuje niemiecki producent, oznacza to, że ogniwa nie wyeksploatowały się, nie odnotowano w ich przypadku pojawienia się szybkiej degradacji i nadal nie jest potrzebna ich wymiana.

Spadek pojemności ogniw po 28 tys. cykli ładowania / Sonnen.

REKLAMA

Oprócz pojedynczych ogniw Sonnen przetestował moduły składające się z 200 ogniw, w przypadku których firma daje gwarancję zachowania 80 proc. początkowej pojemności po wykonaniu 10 tys. cykli ładowania.

W teście wykazano, że po wykonaniu tylu cykli ładowania bateryjne moduły Sonnen zachowały 83 proc. początkowej pojemności.

– Wyniki testu są znacznie lepsze od prognozowanej żywotności technologii bateryjnej, którą wykorzystujemy. To ważne potwierdzenie jakości dla naszych klientów. Dłuższe użytkowanie baterii to również większe korzyści ekonomiczne. Możemy potwierdzić, że jest to również odpowiednia technologia dla naszej wirtualnej elektrowni – komentuje Olivier Koch, dyrektor zarządzający Sonnen.   

Niemiecki PV Magazine podaje, że testy degradacji ogniw bateryjnych, które co roku prowadzi firma DNV GL, wykazały, że dla 22 producentów średnia liczba cykli ładowania, po której ogniwa traciły 1 proc. początkowej sprawności, wyniosła 381.

Zakres liczby cykli ładowań w przypadku technologii żelazowo-fosforanowej w badaniach DNV GL wyniósł od 135 do 448, natomiast w przypadku technologii niklowo-manganowo-kobaltowej było to od 180 do 849 cykli.

W przypadku ogniw przetestowanych przez Sonnen utrata 1 proc. pojemności nastąpiłaby po przeprowadzeniu 588 cykli ładowania i rozładowania.  

Do tej pory niemiecka firma sprzedała już ponad 70 tys. domowych magazynów energii. Jej urządzenia są dostępne w wariantach nominalnej pojemności wynoszącej od 5,5 kWh do 27,5 kWh oraz mocy od 3,4 kW do 4,6 kW. Sonnen daje na nie 10-letnią gwarancję.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.