Fotowoltaika i magazyn energii zasilą kopalnię złota

Fotowoltaika i magazyn energii zasilą kopalnię złota
Juwi

Na terenie kopalni złota w Egipcie powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 36 MW wyposażona w moduły bifacjalne oraz system magazynowania energii w bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych o mocy 7,5 MW. Uruchomienie instalacji wykonawca przewiduje na drugi kwartał 2022 roku.

Za realizację systemu solar+storage w Egipcie odpowiedzialny będzie niemiecki deweloper Juwi Holding AG zajmujący się budową instalacji OZE już od 1996 roku.

Do tej pory Juwi zrealizowało łącznie ponad 5400 MW projektów wiatrowych i słonecznych w ponad 25 krajach.

REKLAMA

Teraz niemiecki deweloper podpisał umowę na zaprojektowanie, budowę i integrację elektrowni słonecznej i magazynu energii dla największej kopalni złota w Egipcie, której współwłaścicielem jest rząd egipski.

Do budowy systemu łączącego fotowoltaikę i magazyn energii zostaną zastosowane dwustronne panele fotowoltaiczne zamontowane na jednoosiowych trackerach. Za dostarczenie systemów nadążnych ma być odpowiedzialna firma Giza Systems z siedzibą w Kairze, która już wcześniej podejmowała współpracę z niemieckim deweloperem.

Komponenty w postaci falowników oraz urządzeń do magazynowania energii ma zapewnić chińska firma Sungrow – jeden z największych na świecie producentów falowników PV, który ostatnio staje się coraz aktywniejszy na rynku bateryjnych magazynów energii.


Opisując specyfikę projektu, który zostanie zrealizowany w Egipcie, Sungrow podkreśla wysokie temperatury występujące na terenie kopalni oraz możliwą korozję instalacji wywołaną morskim powietrzem. W takich warunkach efektywne działanie instalacji ma zapewnić opracowana przez Sungrow technologia chłodzenia. 

REKLAMA

Pozostałe urządzenia, które złożą się na system energetyczny dla kopalni w Egipcie, dostarczy Juwi. Technologia mikrosieci Juwi Hybrid IQ umożliwi integrację systemu solarnego i baterii z istniejącą siecią energetyczną.

Ten projekt podkreśla korzyści, jakie afrykańskie kopalnie mogą osiągnąć dzięki hybrydowym rozwiązaniom wykorzystującym panele słoneczne wspomagane przez Juwi Hybrid IQ – komentuje Dave Manning, dyrektor Global Hybrid w Juwi.

Wśród zalet rozwiązania polegającego na połączeniu fotowoltaiki i magazynów energii na terenie kopalni w Egipcie Juwi wymienia zmniejszenie zużycia oleju napędowego o około 22 mln litrów rocznie, obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 60 tys. ton w skali roku, zmniejszoną ekspozycję na zmienność cen paliwa oraz zwiększoną niezawodność systemu elektroenergetycznego.

Dla niemieckiej grupy będzie to kolejna realizacją zakładająca zasilanie energią odnawialną infrastruktury kopalni. Juwi ma na koncie wykonanie już w 2016 roku instalacji składającej się z elektrowni fotowoltaicznej i magazynu energii w kopalni DeGrussa w Australii. Wówczas był to największy na świecie offgridowy system typu solar+storage.

Inwestycja w Australii kosztowała 40 mln dolarów i złożyła się na nią budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW oraz magazynu energii bazującego na bateriach litowo-jonowych o łącznej mocy 6 MW (Juwi nie podał ich pojemności).

W tym samym kraju Juwi zrealizował podobną instalację w kopalni Agnew Gold, a obecnie ma być w trakcie realizacji kolejnych pięciu podobnych projektów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.