BASF zbudował magazyn energii w niszowej technologii

BASF zbudował magazyn energii w niszowej technologii
BASF

Magazyn energii mogący przechowywać energię elektryczną w dłuższych okresach niż jednostki litowo-jonowe zbudował w Belgii koncern BASF.

Magazyn energii, który powstał na terenie zakładu BASF znajdującego się w Antwerpii, bazuje na technologii ogniw sodowo-siarkowych (NAS). Moc jednostki liczy 950 kW, a jej pojemność sięga 5,8 MWh.

– Posiadając własny system bateryjny, zyskujemy doświadczenie w długookresowym magazynowaniu energii. Możemy również sprawdzać różne modele biznesowe – komentuje Frank Prechtl ze spółki BASF New Business GmbH, która odpowiadała za realizację tej inwestycji.

REKLAMA

Kolejny projekt, w którym BASF New Business ma wykorzystać baterie sodowo-siarkowe, zostanie zrealizowany dla koreańskiej firmy G-Philos, która ma zastosować je w projektach z zakresu power-to-gas. Do przyszłego roku w tym celu mają zostać dostarczone magazyny o pojemności 19,2 MWh.

Wykorzystanie technologii ogniw sodowo-siarkowych przez BASF to konsekwencja współpracy nawiązanej w 2019 roku przez niemiecki koncern z japońską firmą NGK, która pracuje nad bateriami NAS już od około 40 lat.

REKLAMA

Technologia ogniw NAS ma umożliwiać budowanie magazynów o mocy liczonej w megawatach, które gromadząc energię przez 6-7 godzin, mają działać z wysoką sprawnością po wykonaniu przynajmniej 4,5 tys. cykli ładowania lub przez 15 lat, wykonując w takim okresie około 300 cykli ładowania rocznie.

Wcześniej w tym roku NGK zdobył zamówienie m.in. na dostawę bazujących na ogniwach sodowo-siarkowych magazynów energii do pierwszego w Mongolii projektu solar+storage. Do tej inwestycji Japończycy dostarczą magazyn o mocy 600 kW, którego baterie zostaną umieszczone w trzech kontenerach i który ma umożliwiać gromadzenie do 3,6 MWh energii elektrycznej. Instalacja magazynu ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.

Największy projekt w portfelu NGK został zrealizowany w 2018 roku w Abu Dhabi. Zainstalowano tam baterie o łącznej mocy 108 MW i pojemności 648 MWh.

Do tej pory NGK zrealizował dostawy ponad 200 magazynów energii o całkowitej mocy 600 MW, które mogą gromadzić energię o pojemności 4,2 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.