Compremum wyda nawet 255 mln zł na fabrykę magazynów energii

Compremum wyda nawet 255 mln zł na fabrykę magazynów energii
Łukasz Fojt

Spółka Faradise z grupy kapitałowej Compremum S.A. podpisała umowę na zakup ponad 8 ha gruntu pod budowę fabryki baterii i systemów magazynowania energii.

Wartość inwestycji szacowana jest na około 196-255 mln zł, jednak zgodnie z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z grudnia zeszłego roku projekt może uzyskać zwolnienie z CIT na poziomie 89 mln złotych.

Lokalizacja fabryki – w gminie Kleszczów pod Bełchatowem – nie jest przypadkowa. Na tym terenie działa obecnie Elektrownia Bełchatów (Grupa PGE), odpowiadająca za wytwarzanie około 20% energii elektrycznej w Polsce. Zamknięcie elektrowni jest planowane na lata 2030-2036.

REKLAMA

Prace projektowe związane z budową fabryki baterii rozpoczną się jeszcze w tym półroczu, a produkcja powinna ruszyć już w 2024 roku. Pracę w fabryce wytwarzającej zaawansowane systemy magazynowania energii – zarówno dla zastosowań przemysłowych, jak i konsumenckich – znajdzie około 300 osób. Produkowane od podstaw ogniwa baterii litowo-jonowych będą kluczowym elementem magazynów energii.

Wykorzystać potencjał OZE

– Budowa fabryki baterii w Polsce to ważny krok w kierunku uniezależnienia Polski i Europy od gotowych produktów dalekowschodnich – mówi Łukasz Fojt, prezes zarządu Compremum S.A. – Systemy magazynowania energii pozwolą kompleksowo wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii i optymalizować emisję CO2.

Partnerem technologicznym inwestycji jest doświadczona, globalnie działająca firma Durapower z Singapuru, a za inteligentne rozwiązania systemowe odpowiadać będzie krakowska firma Elmodis specjalizująca się w rozwiązaniach IIoT (Industrial Internet of Things).

REKLAMA

Popyt na magazyny energii

Jak podkreśla zarząd Compremum S.A., czeka nas boom na rynku magazynów energii. Rosnące ceny energii elektrycznej i niewydolność sieci przesyłowych zwiększają popyt wśród zakładów przemysłowych i dystrybutorów energii, dla których priorytetem jest pewność i niezawodność dostaw oraz optymalizacja kosztów. Systemy o dużej mocy i pojemności to ważne rozwiązanie również dla inwestujących w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że operatorzy sieci dystrybucyjnych odmówili wydania warunków przyłączenia dla takich odnawialnych źródeł energii 768 razy z powodu ryzyka związanego ze zwiększoną podażą energii i przeciążeniem istniejących sieci elektroenergetycznych.

Zastosowanie systemów magazynowania energii przy farmach wiatrowych i fotowoltaicznych niweluje problem potencjalnego wpływu na sieć elektroenergetyczną. Fakt ten sprawia, że nasze rozwiązania są mocno wyczekiwane przez rynek – podkreśla Zbigniew Stępniewski, doradca zarządu Compremum S.A.

Co więcej, zmiana sposobu rozliczania prosumentów w Polsce i planowane dopłaty to przykłady czynników wzrostowych w segmencie mikroinstalacji konsumenckich, gdzie jak podaje Agencja Rynku Energii, na koniec 2021 roku w samej Polsce było już 845,5 tys. takich instalacji. A przecież jako Grupa Compremum będziemy aktywni sprzedażowo z naszymi ogniwami i systemami zarządzania energią w całej Europie – dodaje Zbigniew Stępniewski.

Katarzyna Bielińska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl