Bateria Domowa naatu.pl z instalacją fotowoltaiczną zwróci się w 7 lat

Bateria Domowa naatu.pl z instalacją fotowoltaiczną zwróci się w 7 lat
naatu.pl

Od wielu tygodni trwa dyskusja na temat tego jak przyjmą się domowe magazyny energii i czy bilansowanie 1:1 będzie przebojem rynku prosumenckiego.

Aby rozważyć powyższe kwestie, spróbujmy odpowiedzieć na kilka pytań.

Dlaczego Prawo energetyczne zmienia się po 1 kwietnia?

REKLAMA

Odpowiedź jest prosta. Energetyczne sieci dystrybucyjne nie są w stanie utrzymać jakości zasilania w miejscach, gdzie przybywa instalacji fotowoltaicznych. Dodawanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych do sieci skończy się w wielu miejscach całkowitym brakiem możliwości produkcji energii elektrycznej z tych instalacji. Oznacza to, że zniesienie opustów ma na celu ochronę prosumentów przed inwestycjami, które się nie zwrócą i ochronę sieci energetycznej przed awariami. 

Dlaczego posiadanie Baterii Domowej podnosi znacząco bezpieczeństwo energetyczne domu? 

Coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i zaburzenia poziomu napięcia sieci spowodowane nadmierną generacją fotowoltaiczną wymagają pracy wyspowej, czy fizycznego, galwanicznego odłączania domu na wiele godzin od sieci i zasilania domu z autonomicznej Baterii Domowej i instalacji fotowoltaicznej.

Bateria Domowa od naatu.pl będzie oferowana ze zintegrowanym jednofazowym agregatem prądotwórczym firmy Fogo o mocy 3,5 kW. Ten agregat będzie służył do doładowywania Baterii Domowej mocą znamionową 3,5 kW.

Efekt? W przypadku pracy wyspowej prosument korzysta nieprzerwanie z pełnej mocy trójfazowej 6 kW (w tym do 5 kW na fazę) oferowanej przez Baterię Domową, a agregat prądotwórczy załącza się raz na jakiś czas i ładuje baterię, nie zasilając odbiorników domowych. W lecie pozwoli to na ciągłą pracę wyspową przez 3-5 dni na 12-litrowym zbiorniku benzyny. W lecie ten sam układ da niezależność energetyczną domu nawet przez cztery tygodnie.

Dlaczego zakup instalacji fotowoltaicznej z usługą bilansowanie 1:1, ale bez magazynu energii, nie jest opłacalne.

W przypadku zakupu pakietu PV +  1:1 oferowanego przez kilku dostawców w Polsce  mamy pewność, że coraz częściej nasza instalacja nie będzie nic produkować w słoneczne dni (problemy z napięciem).

Dlatego ofertę 1:1 należy niestety traktować jako sposób wybranych dostawców na sprzedaż prosumentowi instalacji fotowoltaicznej i przeniesienie na prosumenta ryzyka że ta instalacja nie będzie działać prawidłowo, a jej efektywność ekonomiczna będzie mizerna. Dostawcy produktu 1:1 deklarują wręcz, że nie zarabiają na energii odkupowanej od prosumenta. Oznacza to, że generują marżę wyłącznie na instalacji fotowoltaicznej. Prowadzi do to spirali handlowej. Dostawca usługi 1:1 będzie namawiał prosumenta do jak największej instalacji w celu wygenerowania marży handlowej bez jakiejkolwiek troski o efektywność instalacji, bo nie będzie generował marży na energii odkupowanej od prosumenta. Mniej energii to mniej pracy z jej rozliczaniem.

REKLAMA

Bateria Domowa od naatu.pl będzie zarabiać dodatkowe pieniądze dla prosumenta

Dyrektywa RED II promuje między innymi usługi elastyczności energetycznej, do których zaliczają się usługi DSR (pomoc w chwilowym bilansowaniu podaży/popytu na energię elektryczną w systemie KSE), Congestion Management CM (pomoc w regulacji napięcia sieci OSD) i Frequency Regulation FR (pomoc w regulacji częstotliwości sieci OSP). W Polsce już można świadczyć odpłatnie usługi DSR, a w ciągu dwóch zaczną funkcjonować odpłatne usługi CM i FR. Oznacza to, że posiadacz Baterii Domowej o pojemności 15,6 kWh i mocy trójfazowej 6 kW będzie za dwa lata zarabiał dodatkowo ponad dwa tysiące PLN rocznie z nowych usług.

Kiedy będzie mógł to zrobić? Wtedy gdy kupi od partnera naatu.pl Baterię Domową, która będzie podłączona poprzez Energetyczna Bramę Domową do elektrowni wirtualnej pozwalającej na automatyczne świadczenie wszystkich wymienionych usług bez wpływu na 12-letnią gwarancję Baterii Domowej.

Czy Bateria Domowa pomoże prosumentowi w unikaniu drastycznych podwyżek cen energii?

W ciągu najbliższych lat wiele się zmieni w strukturze cen energii elektrycznej. Lawinowy przyrost mocy PV oraz upowszechnianie się pomp ciepła i samochodów elektrycznych spowodują, że energia elektryczna będzie tania w słoneczny dzień i coraz droższa w nocy. To spowoduje rosnącą nieopłacalność oferty 1:1 dla dostawców i wzrost atrakcyjności Baterii Domowej naatu.pl, która włączona w elektrownię wirtualną będzie wspierać prosumenta w agregowaniu taniej energii, unikaniu zużycia/zakupu drogiej energii i odsprzedaży drogo energii. Te działania w modelu 1:1 bez magazynu energii będą niemożliwe.

Oferta 1:1 a Bateria Domowa od naatu.pl w klastrze energii i u prosumentów zbiorowych

W ciągu najbliższych miesięcy zmiany prawne uwolnią rynek spółdzielczości energetycznej. Szybo będzie przybywało budynków wielorodzinnych i klastrów energii, które będą chciały czerpać korzyści ekonomiczne z nowej rzeczywistości prawnej i ekonomicznej. Bez bateryjnych magazynów energii i usług elektrowni wirtualnej nie będzie praktycznie możliwy żaden rozwój spółdzielczości energetycznej.

Nawet wdrożenie przez PSE w ciągu najbliższych lat centralnego systemu CSIRE i smart meteringu przez operatorów OSD nie da możliwości dynamicznego godzinowego bilansowania Lokalnych Obszarów Bilansowania. A takie bilansowanie to duże możliwości zarabiania. System CSIRE będzie udostępniał dane pomiarowe z liczników następnego dnia o godzinie 8.00, co będzie wspierać realizację transformacji energetycznej, ale nie pozwoli na realne czerpanie korzyści z nowego ładu energetycznego wynikającego z RED II i rozwoju technologii.

Podsumowując: na świecie już dwa miliony prosumentów korzysta z domowych magazynów energii i elektrowni wirtualnych. W Niemczech ich liczba przekroczyła 500 tysięcy. Gospodarstwo domowe wyposażone w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, magazyn energii i ładowarkę EV podłączone do elektrowni wirtualnej stanie się w ciągu najbliższych lat standardem.

Zapraszamy partnerów do współpracy

artykuł sponsorowany