Magazyn ciepła na bazie piasku już działa w Finlandii

Magazyn ciepła na bazie piasku już działa w Finlandii
źródło: polarnightenergy.fi

Fiński start-up Polar Night Energy wybudował pierwszy komercyjny magazyn ciepła na bazie piasku dla fińskiego zakładu energetycznego Vatajankoski. Magazyn będzie dostarczał ciepło do sieci ciepłowniczej Vatajankoski w Kankaanpää w Finlandii. Jego zdolność magazynowania przy minimalnych stratach ciepła ocenia się na kilka miesięcy.

Rozwiązanie Polar Night Energy bazuje na opatentowanym przez start-up wysokotemperaturowym i wielkoskalowym magazynie ciepła, który pozwala na zamianę energii elektrycznej na energię cieplną i przechowywanie jej przez długi czas aż to momentu ponownego zapotrzebowania.

Wewnątrz magazynu znajduje się piasek, który może być podgrzewany nawet do temperatury 1000 st. C. W środku zbiornika rozprowadzony jest system wymiany ciepła umożliwiający jego transport z i do zbiornika. Dzięki zastosowaniu opracowanej przez Polar Night Energy izolacji energia może być magazynowana nawet do kilku miesięcy przy minimalnych stratach ciepła.

REKLAMA

Według informacji na stronie fińskiego start-upu zaprojektował on i wybudował pierwszy komercyjny magazyn ciepła na bazie piasku dla Vatajankoski, zakładu energetycznego z siedzibą w zachodniej Finlandii. Magazyn ma moc grzewczą 100 kW i pojemność 8 MWh. Został osadzony w stalowym kontenerze o wymiarach 4×7 m i jest w stanie magazynować energię elektryczną w postaci ciepła przez kilka miesięcy w temperaturach od 500 do 600 st. C.

Skalowalny projekt

Jak twierdzi Polar Night Energy, wielkość zaprojektowanego systemu może wynosić od dziesiątek do nawet tysięcy metrów sześciennych. Może być wybudowany na powierzchni gruntu w formie cylindra, ale też schowany pod ziemią, co ma szczególne znaczenie przy ograniczonych powierzchniach magazynowania.

Według Polar Night Energy koszty instalacji systemu wynoszą około 10 euro (prawie 50 zł) za kilowatogodzinę. Jest on w pełni zautomatyzowany i nie wymaga wykorzystania drogich materiałów, co również obniża koszty wdrożenia i eksploatacji.

REKLAMA

Do każdego projektu tego rodzaju Polar Night Energy podchodzi indywidualnie. Magazyny są  projektowane na podstawie symulacji z wykorzystaniem oprogramowania COMSOL Multiphysics. Firma stosuje również trójwymiarowe modele transportu ciepła i korzysta z historycznych danych wejściowych i wyjściowych.

Oprócz systemu wybudowanego w Kankaanpää Polar Night Energy ma także pilotażowy projekt w Tampere. Charakteryzuje się on pojemnością 3 MWh, jest podłączony do lokalnej sieci ciepłowniczej i dostarcza ciepło do kilku budynków. Magazynowana energia pochodzi częściowo z instalacji fotowoltaicznej, częściowo z sieci dystrybucyjnej.

Jak czytamy w portalu „PV Magazine”, podobne systemy magazynowania ciepła zostały niedawno opracowane przez NREL i włoskie Magaldi Green Energy.

[Artykuł edytowany – podana została cena instalacji]

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.