Powstał jeden z najnowocześniejszych magazynów energii w Polsce

Powstał jeden z najnowocześniejszych magazynów energii w Polsce
Griffin Group Energy

Griffin Group Energy wraz z czołowym europejskim producentem tych urządzeń Leclanché uruchomili magazyn energii dla Taurona. Jest on zlokalizowany w Cieszanowicach na Opolszczyźnie.

Za zarządzanie całym procesem odpowiedzialna była firma Griffin Group Energy, specjalizująca się w wykonawstwie bateryjnych magazynów energii. Firma zaprojektowała, wybudowała i zintegrowała system magazynowania energii, który został dostarczony przez szwajcarską firmę Leclanché.

W ramach projektu Szwajcarzy dostarczyli rozwiązanie bazujące na bateriach z ogniwami litowo-tytanowymi, mające charakteryzować się dużo większą wydajnością i bezpieczeństwem w porównaniu z ogniwami NMC czy LFP.

REKLAMA

– Uruchomiliśmy już kolejny magazyn energii w Europie, w tym również w Polsce. W ramach projektów, w których zespół Griffin Group Energy brał udział, zainstalowaliśmy ponad 50 MW mocy i 50 MWh pojemności – mówi Dariusz Wawrzynów, wiceprezes zarządu Griffin Group Energy.

– Nasze doświadczenie z wieloma partnerami technologicznymi pozwala nam sukcesywnie budować portfel zamówień w roli EPC. Przed nami portfel zamówień na budowę kolejnych  magazynów energii o mocy ponad 150 MW i pojemności 600 MWh, który sukcesywnie się powiększa z uwagi na atrakcyjne podłoże biznesowe, zarówno w obszarze dynamiki cen energii, jak i ze względu na potencjał usług systemowych wdrażanych sukcesywnie przez OSD i PSE w kolejnych latach dodaje Wawrzynów.

Griffin Group Energy

Z myślą o bezpieczeństwie

Marine Rack System (MRS) to modułowy i skalowalny system akumulatorów litowo-jonowych. Jak zapewnia Griffin, został zaprojektowany z myślą o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i poddany licznym testom propagacji fal termicznych.

Wielopoziomowe środki bezpieczeństwa od ogniwa do systemu, w tym system zarządzania akumulatorem (BMS) oraz zintegrowany system chłodzenia i gaśniczy, sprawiają, że ryzyko propagacji fali termicznej, jak zapewnia Griffin, zostało zredukowane praktycznie do zera.

Najwyższy stopień ochrony infrastruktury krytycznej, z której udziałem system został zabudowany, miały zapewnić wielowarstwowe środki bezpieczeństwa na poziomie ogniwa, modułu i systemu. Zostały one przetestowane i certyfikowane pod kątem odporności na uszkodzenia mechaniczne, termiczne i elektryczne.

REKLAMA

Griffin Group Energy

Dzieki systemowi gaszenia pożaru możliwa stała się ochrona przed wszystkimi niespodziewanymi zagrożeniami zewnętrznymi (elektrycznymi, mechanicznymi i termicznymi). Automatyczny system gaśniczy wykorzystuje niezależne czujniki ciepła i dymu/gazu, aby zapobiec fałszywym alarmom i poprawić reaktywność.

Magazyn jest wyposażony w oprogramowanie, które poprzez monitoring bieżących parametrów ma umożliwiać wykrycie problemu i bezpieczne wyłączenie systemu, zanim dojdzie do jego awarii.

Zintegrowany z systemami klasy SCADA Taurona

System został zintegrowany przez Griffin Group Energy z systemami klasy SCADA Tauron Dystrybucji i jest zarządzamy przez dyspozycję ruchu w sposób automatyczny lub ręczny; bazuje na spersonalizowanych trybach pracy.

Magazyn energii  jest w stanie zapewnić 3000 kW mocy w obu kierunkach pracy z siecią energetyczną 110 kV należącą do Tauron Dystrybucji.

Dzięki zastosowaniu ogniw litowo-jonowych system umożliwia ładowanie i rozładowanie prądem pięciokrotnie większym od prądu znamionowego, dzięki czemu – jak zapewnia wykonawca – czas ładowania i rozładowywania mocy referencyjnej odbywa się w czasie krótszym niż 15 minut.

Magazyn energii w Cieszanowicach to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie Griffin Group Energy w Polsce. W 2020 roku firma wdrożyła dla PGE Dystrybucji modułowy magazyn energii w podkarpackiej Rzepedzi. Była to pierwsza inwestycja w Europie Środkowej i Wschodniej, wykorzystująca rozwiązania modułowe Tesli w lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Jak zapewnia Griffin, to rozwiązanie zapewniło elastyczną pracę lokalnego systemu elektroenergetycznego i znacząco zwiększyło możliwości przyłączania źródeł odnawialnych. Na bazie tego doświadczenia PGE zdecydował o kontynuacji projektów magazynów energii o docelowej łącznej mocy ponad 800 MW.

Więcej na temat magazynu w Rzepedzi w rozmowie Gramwzielone.pl z Adamem Zalewskim z Griffin Group Energy: Polska firma instaluje magazyn energii Tesli.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.