To będzie jeden z największych magazynów energii w Polsce i Europie

To będzie jeden z największych magazynów energii w Polsce i Europie
Michał Polanowski, Green Capital S.A.

Spółka Green Capital SA, rozwijająca dotąd projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii, otrzymała warunki przyłączenia dla dużego bateryjnego magazynu energii na Podkarpaciu. To kolejna z ogłoszonych ostatnio w naszym kraju ogromnych bateryjnych inwestycji.

Green Capital SA otrzymał warunki przyłączenia przemysłowego magazynu energii do sieci przesyłowej PSE w GPZ Krosno Iskrzynia na terenie podkarpackiej gminy Rymanów.

Warunki przyłączenia zostały przyznane dla jednostki o mocy do 110 MW. Jej pojemność ma sięgnąć 440 MWh. Technologia, w której zostanie zbudowany magazyn, nie została jeszcze wybrana.

REKLAMA

Michał Polanowski, prezes spółki Green Capital SA, podkreśla, że realizacja tego projektu wpłynie pozytywnie na pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Pozwoli też lepiej bilansować energię generowaną z naszych funkcjonujących farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych, oraz wesprze stabilność pracy sieci przesyłowych. Cieszę się, że przyczynimy się do rozwoju jeszcze raczkującego, ale bardzo perspektywicznego rynku magazynów energii w Polsce – mówi Michał Polanowski.

Finalizacja inwestycji przewidziana jest na rok 2025. Na razie oprócz warunków przyłączenia projekt posiada warunki zabudowy, do uzyskania jest jeszcze pozwolenie na budowę.

Cała inwestycja będzie kosztować około 850 mln zł i ma zostać sfinansowana ze środków własnych oraz kredytu bankowego. Green Capital prowadzi też rozmowy z międzynarodowymi inwestorami branżowymi na temat wspólnej realizacji tego projektu.

Przychody z magazynu

W jaki sposób magazyn energii ma zarabiać? – Przewidujemy, że głównym źródłem przychodów będzie arbitraż cenowy, ale jesteśmy też otwarci na świadczenie innych usług, w tym dla OSP. Natomiast legislacja jeszcze tego typu usług nie przewiduje, z wyjątkiem rynku mocy. Wierzymy jednak, że odpowiednie przepisy zostaną wprowadzone i będą korzystne dla wszystkich stron rynku – komentuje Wiktor Wiszorowski, Head of Operations & Marketing Manager w Green Capital SA.

REKLAMA

– Inwestorom OZE pozwolą na przyłączenia nowych źródeł energii, odbiorcy energii elektrycznej będą mieć niższe stawki godzinowe za energię elektryczną (w szczytach zapotrzebowania), a sieci przesyłowe i dystrybucyjne lepszą jakość prądu, zwiększone bezpieczeństwo pracy systemu oraz mniejsze potrzeby inwestycyjne – dodaje Wiktor Wiszorowski.

Jeśli magazyn energii w gminie Rymanów zostanie zrealizowany, będzie to jedna z największych instalacji tego typu w Polsce i Europie. Jest to jednocześnie kolejny z ogłoszonych ostatnio w naszym kraju ogromnych bateryjnych projektów.

Wielkoskalowe magazyny energii w Polsce

W lipcu PGE poinformowało o uzyskaniu od URE promesy koncesji na magazynowanie energii elektrycznej dla ogromnego bateryjnego magazynu energii, który ma powstać w Żarnowcu w województwie pomorskim. Moc tej jednostki ma wynieść 205 MW, a jej pojemność może osiągnąć nawet 820 MWh.

Ostatnio plany budowy ogromnego magazynu energii ogłosił także Columbus Energy, informując o uzyskaniu warunków przyłączenia dla magazynu o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh. Columbus nie poinformował o dokładnej lokalizacji tego projektu, podając jedynie, że chodzi o południową część kraju. Koszt tej inwestycji jest szacowany nawet na 1 mld zł. 

Oprócz inwestycji na terenie gminy Rymanów Green Capital SA prowadzi też inne projekty związane z magazynami energii zakładające przyłączenie do sieci średniego napięcia.

– Tam potrzeby są równie istotne, m.in. budowa tych magazynów wpłynie pozytywnie również na sieć niskiego napięcia w szczególności w miejscach, gdzie jest podłączona duża ilość mikroinstalacji. W dni słoneczne często zastosowane zabezpieczenia pracy sieci odłączają mikroinstalacje ze względów przeciążeniowych, na czym tracą prosumenci oraz środowisko naturalne – zauważa Wiktor Wiszorowski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.