Warunki przyłączenia dla trzeciego magazynu energii Columbusa

Warunki przyłączenia dla trzeciego magazynu energii Columbusa
Dawid Zieliński

Columbus Energy poinformował o uzyskaniu warunków przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii o mocy 202 MW i pojemności 810 MWh. To trzecia ogromna inwestycja w magazyn energii, którą w ostatnim czasie ogłosiła spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego.

Spółka zależna z Grupy Columbus otrzymała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej o mocy 202,44 MW, które mają zostać wykorzystane na budowę magazynu energii o pojemności 810,18 MWh. Całkowita wartość tej inwestycji jest szacowana na około 1,6 mld zł.

Jest to już trzeci projekt zakładający budowę wielkoskalowego magazynu energii w portfelu Columbusa. Moc i pojemność bateryjnych inwestycji, dla których Columbus uzyskał warunki przyłączenia, wzrosła do 400 MW i 1600 MWh.

REKLAMA

– To pokazuje, w jakim tempie działa nasza organizacja i jak dostosowuje się do sytuacji rynkowej. Mamy świadomość, że ta technologia już za chwilę okaże się niezbędna do płynnego funkcjonowania sieci przesyłowych. Dlatego, nie czekając na bardziej sprzyjające warunki gospodarcze, inwestujemy w budowę własnych magazynów, realizując tym samym kolejny, ważny punkt ekosystemu Columbus – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

REKLAMA

Przed tygodniem Columbus Energy poinformował, że jedna z jego spółek uzyskała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla magazynu energii elektrycznej o maksymalnej mocy 62,7 MW. Pojemność magazynu ma wynieść 250,8 MWh. Całkowity koszt tej inwestycji został oszacowany na około 0,5 mld zł.

Natomiast przed miesiącem spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego poinformowała o uzyskaniu warunków przyłączenia dla magazynu o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh. Koszt tej inwestycji Columbus Energy szacuje nawet na 1 mld zł. Jej realizacja planowana jest na lata 2024–2026.

Wszystkie trzy inwestycje mają zostać zrealizowane w południowej Polsce. Columbus na razie nie podaje ich dokładnych lokalizacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.