Amerykańska firma oferuje magazyn energii z gwarancją na 20 tys. cykli

Amerykańska firma oferuje magazyn energii z gwarancją na 20 tys. cykli
fot. EverVenue

EverVenue to start-up z siedzibą w USA, który produkuje baterie metalowo-wodorowe. Firma oferuje inwestorom gwarancję obejmującą 20 tys. cykli. Jak podkreśla prezes, tego typu bateria może mieć żywotność dłuższą niż sam system fotowoltaiczny i stanowi poważną konkurencję dla baterii litowo-jonowych.

Firma kierowana przez Jorga Heinemanna zajmuje się komercjalizacją baterii metalowo-wodorowych. Rozwiązania wykorzystywane przez EverVenue znalazły już zastosowanie m.in. przy projektach budowy Teleskopu Kosmicznego Hubble’a a także w innych rozwiązaniach stosowanych przez NASA.

Magazyn energii EnerVenue składa się ze zbiorników o pojemności 1,2 kWh każdy. Zbiornik jest wypełniony elektrodami, które są łączone szeregowo/równolegle – w zależności od zapotrzebowania na konkretne parametry elektryczne.

REKLAMA

Baterie do projektów wielkoskalowych

Amerykański producent poinformował ostatnio, że gwarantuje 20-letni okres pracy swojego systemu oraz 20 tys. cykli przy gwarantowanej pojemności końcowej 88 proc., co – jak podkreśla EverVenue – ma być wystarczającą wartością do wykorzystania magazynów metalowo-wodorowych do projektów wielkoskalowych. Według szacunków magazyn metalowo-wodorowy EverVenue ma mieć przewidywaną żywotność aż 30 lat (około 30 tys. cykli pracy), choć na taki okres producent gwarancji nie udziela.

Wśród pozostałych korzyści swojego rozwiązania amerykański start-up wymienia możliwość pracy w niskich lub wysokich temperaturach otoczenia (od -40 do 60 st. C), możliwość przechowywania energii od 2 do 12 godzin oraz bardzo szybki proces ładowania i rozładowywania baterii.

 

REKLAMA

Koszty związane z obsługą i konserwacją baterii również mają być niskie, co wydaje się bardzo prawdopodobne, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że podobne technologie stosuje się w rozwiązaniach kosmicznych, przy których nie można sobie pozwolić na częste wysyłanie ekipy serwisującej.

Obecnie baterie metalowo-wodorowe są wytwarzane na półautomatycznej linii produkcyjnej w Kalifornii. Według planów amerykańskiego producenta do końca 2023 zakład uruchomi kolejną linię produkcyjną. W planach jest również budowa gigafactory na obszarze Środkowo-Zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Poważna konkurencja dla baterii litowo-jonowych

Jedną z największych różnic pomiędzy bateriami metalowo-wodorowymi a powszechnie stosowanymi li-jon ma być liczba przewidywanych cykli pracy. Podczas gdy średnio bateria litowo-jonowa ma 6 tys. cykli pracy – maksymalnie około 10 tys. – bateria metalowo-wodorowa EnerVenue ma pracować od 20 do 30 tys. cykli.

Tak duża różnica w liczbie cykli i przewidywanej żywotności ma powodować, że nakład inwestycyjny (capex) przeznaczany na rozwój technologii baterii metalowo-wodorowych ma w perspektywie horyzontalnej nie odbiegać znacząco od tego przeznaczanego na budowę baterii li-jon.

Dodatkowo, jak wspomina prezes amerykańskiej spółki, gwarancje na systemy baterii litowo-jonowych, w odróżnieniu od gwarancji na baterie EverVenue, są często złożone i zawierają wiele wykluczeń.

EverVenue kilka miesięcy temu poinformował, że ma już portfel 5 GWh zamówień od swoich klientów. We wrześniu tego toku amerykański producent baterii metalowo-wodorowych podpisał 3-letni kontrakt na dostawę 250 MWh swoich baterii dla dewelopera Green Energy Renewable Solutions. W ramach umowy EnerVenue dostarczy 50 MWh swojego produktu do Green Energy w 2023, 100 MWh – w 2024 i 100 MWh – w 2025 roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.