Hyme zbuduje magazyn energii wykorzystujący sole wodorotlenkowe

Hyme zbuduje magazyn energii wykorzystujący sole wodorotlenkowe
fot. Kirt x Thomsen/Hyme Energy

Hyme Energy zbuduje w Rønne magazyn energii wykorzystujący opatentowaną technologię firmy. Odbędzie się to w ramach modernizacji i dekarbonizacji istniejącej elektrociepłowni.

W 2024 roku w Rønne na Bornholmie ma być uruchomiony pilotażowy system magazynowania energii bazujący na stopionych solach wodorotlenkowych. Będzie to sprawdzenie w warunkach operacyjnych technologii opracowanej przez Hyme Energy.

W celu wdrożenia instalacji demonstracyjnej Hyme połączył siły ze spółką Bornholms Energi & Forsyning (BEOF). Planowany magazyn ma mieć pojemność do 20 MWh i moc około 1 MW. Będzie dostarczać do sieci energię elektryczną i ciepło – odpowiednio do zapotrzebowania – w ramach istniejącej elektrociepłowni.

REKLAMA

Zaczynamy od małego projektu, ale razem pokażemy, na co stać tę technologię. W dłuższej perspektywie celem Hyme jest przeprowadzenie pełnej modernizacji elektrociepłowni z magazynami o pojemności rzędu gigawatogodzin – powiedział Ask Løvschall-Jensen, dyrektor generalny Hyme Energy.

W BEOF jesteśmy w pełni skoncentrowani na tym, aby eksploatacja naszej elektrociepłowni o zerowej emisji netto była możliwa jak najwcześniej. Wierzymy, że nowe technologie magazynowania odegrają kluczową rolę w przeprojektowaniu pracy naszej obecnej elektrociepłowni. Jesteśmy bardzo zainteresowani poznaniem technologii firmy Hyme – zapewnił Claus Andersen, dyrektor generalny Bornholms Energi & Forsyning.

 

REKLAMA

Drugie życie elektrociepłowni

Technologia Hyme zostanie wdrożona na Bornholmie w ramach większego projektu o nazwie „Drugie życie elektrowni”. Ma on udowodnić, że w procesie modernizacji tradycyjnych elektrowni i elektrociepłowni da się zastosować jednocześnie kilka technologii magazynowania energii, co doprowadzi do szybszego i efektywniejszego kosztowo wycofywania paliw kopalnych.

Tradycyjne elektrociepłownie dzięki systemom magazynowania energii będą mogły nadal pełnić ważną funkcję stabilizatora sieci.

Budowa zakładu wspólnie z BEOF na Bornholmie pomoże nam pokazać, że technologia i produkt Hyme mogą odegrać kluczową rolę na duńskich wyspach energetycznych oraz w tworzeniu nowych ekosystemów i łańcuchów wartości w sektorze energetycznym – podkreślił Ask Løvschall-Jensen.

Technologia Hyme

Hyme buduje swoje systemy magazynowe na miejscu i dostarcza je jako produkt „pod klucz” – gotowy do produkcji energii elektrycznej lub ciepła przemysłowego, w zależności od potrzeb. Firma podaje, że jej magazyny mogą przechowywać od 200 MWh do 10 GWh energii, a przy tym zajmują mało miejsca.

Magazyny energii Hyme wykorzystują opatentowaną technologię i – jak zapewnia firma – są pierwszymi na świecie, w których zastosowano stopione sole wodorotlenkowe. Instalacje mają przechowywać energię elektryczną z OZE w stopionej soli – w postaci ciepła o wysokiej temperaturze. Umożliwia to elastyczne dysponowanie ciepłem i energią elektryczną.

Hyme Energy otrzymał na realizację projektu „Drugie życie elektrowni” środki z unijnego programu Horyzont Europa. Realizuje go w ramach konsorcjum, do którego należy m.in. Politechnika Gdańska.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.