Zużyte baterie Tesli wykorzystane do budowy magazynów energii

Zużyte baterie Tesli wykorzystane do budowy magazynów energii
fot. YouTube/CBS 8 San Diego

Kalifornijska firma Smartville oraz fiński Cactos specjalizujacy się w budowie magazynów energii bazujących na zużytych bateriach Tesli zebrały milionowe środki na rozwój swoich produktów. Popyt na takie magazyny stale rośnie.

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność, a rosnąca liczba chętnych na zainstalowanie takich urządzeń może spowodować ich niedobór przy ograniczonych możliwościach wytwórczych. Coraz więcej producentów interesuje się możliwością budowy systemów magazynowania energii na bazie zużytych baterii pochodzących z samochodów elektrycznych, które wciąż wykazują potencjał ponownego wykorzystania.

Fińska firma Cactos oraz pochodzący z Kalifornii Smartville specjalizują się w konstruowaniu takich systemów. Obecnie obie planują zwiększenie zdolności produkcyjnych, aby sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu.

REKLAMA

Cactos: 10 MWh magazynów

Firma Cactos pozyskała środki finansowe w wysokości 2,5 mln euro. Wśród inwestorów znalazła się m.in. fińska spółka inwestycyjna Superhero Capital. Zgromadzony kapitał Cactos planuje przeznaczyć na produkcję nowych magazynów energii i rozbudowę fabryki w fińskim mieście Muhos. Wydaje się to zadaniem kluczowym – zaledwie w kilka miesięcy od rozpoczęcia działalności firma osiągnęła szczyt swoich możliwości produkcyjnych z uwagi na stale rosnący popyt.

Do kwietnia 2024 roku Cactos zamierza wprowadzić na rynek 100 jednostek magazynowych, każda o pojemności 100 kWh. Poszczególne magazyny mają być zbudowane na bazie baterii pochodzących również z samochodów elektrycznych Tesli. Cactos pozyskuje je m.in. z Norwegii i Szwecji.

 

REKLAMA

Sterowanie poszczególnymi magazynami energii odbywa się za pośrednictwem usługi chmurowej Cactos, która za pomocą algorytmów optymalizuje pracę każdego magazynu energii elektrycznej przez całą dobę. System generuje oszczędności, wykorzystując dobowe wahania cen energii elektrycznej i uwalniając zmagazynowaną energię elektryczną na potrzeby własne odbiorcy w okresie największego zużycia.

Smartville: 6 mln dolarów na rozwój

Firma Smartville otrzymała z Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych dofinansowanie w wysokości 6 mln dolarów. Środki zamierza przeznaczyć na rozwój magazynów energii i uzyskanie certyfikatów UL 9540A oraz UL 1974, które bezpośrednio odnoszą się do jakości systemów magazynowania energii.

Firma opracowała system MOAB, który służy do magazynowania energii i jest wyposażony w opatentowany sprzęt do zarządzania bateriami. Charakteryzuje się mocą 250 kW i pojemnością 500 kWh. Wykorzystuje zużyte baterie pochodzące z samochodów Tesli oraz z modelu Nissan Leaf.

Pierwszy system został udostępniony w trybie online w publicznej bibliotece Mira Mesa w San Diego.

Jak podaje „PV Magazine”, Smartville w odróżnieniu od większości producentów magazynów stosujących baterie z recyklingu nie rozbiera ich na części, ale wykorzystuje całe jednostki, co – jak tłumaczy firma – pozwala na szybsze skalowanie zdolności produkcyjnych. To zaś jest kluczowe przy planach realizacji projektów w skali mega-, a nawet gigawatogodzin.

Smartville ma aspiracje, aby do końca 2024 roku wprowadzić na rynek 50–100 MWh magazynów energii wykorzystujących zużyte baterie pochodzące z pojazdów elektrycznych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.