PGE szuka dostawców wielkoskalowego magazynu energii

PGE szuka dostawców wielkoskalowego magazynu energii
fot. Gramwzielone.pl

PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowuje się do uruchomienia postępowania przetargowego na dostawę wielkoskalowego magazynu energii o nazwie BMEE Żarnowiec o mocy w przedziale 205–269 MW. Projekt będzie największym bateryjnym magazynem energii w Europie.

Projekt BMEE Żarnowiec zostanie zrealizowany przez PGE w Kartoszynie, w sąsiedztwie największej w kraju elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec. Jego pojemność wynieść ma około 1 GWh.

Grupa PGE ogłosiła, że przygotowuje się do uruchomienia postępowania zakupowego na dostawę magazynu energii w Kartoszynie wraz z wyprowadzeniem mocy. Przetarg prowadzony będzie w trybie dialogu konkurencyjnego, co umożliwi Grupie PGE sformułowanie potrzeb w sposób możliwy do osiągnięcia przez oferentów.

REKLAMA

Z końcem 2022 roku postępowanie zakupowe prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego zostało unieważnione ze względu na brak ofert.

Konsultacje rynkowe

REKLAMA

Przed uruchomieniem dialogu konkurencyjnego PGE zaprasza zainteresowanych wykonawców do wstępnych konsultacji rynkowych. Ich celem jest przygotowanie optymalnych warunków uruchomienia dialogu konkurencyjnego. Informacje dotyczące konsultacji dostępne są w Systemie Zakupowym GK PGE.

Jak informuje spółka, realizacja wielkoskalowego magazynu energii BMEE Żarnowiec pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz operatora sieci przesyłowej, jak również na bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim, planowanych do wyprowadzenia mocy w węźle sieci Choczewo 400 kV. Potencjalne przychody planowanej instalacji osiągane będą również z rynku mocy i arbitrażu cenowego.

Projekt BMEE Żarnowiec znajduje się obecnie na etapie przygotowania dokumentacji zakupowej w formule przetargu.

Grupa PGE zakłada, że magazyny energii staną się w przyszłości źródłami stabilnych przychodów. Wzrost udziału OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. We współpracy z innymi źródłami elastyczności magazyny mają zapewnić stabilną pracę KSE przy zmiennej generacji ze źródeł odnawialnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.