REKLAMA
 
REKLAMA

Solartech rozwinie w Polsce system magazynów BESS o mocy 500 MW

Solartech rozwinie w Polsce system magazynów BESS o mocy 500 MW
fot. Solartech

Polski wykonawca farm fotowoltaicznych Solartech i holenderski Claritas Investments zrealizują wspólnie projekt magazynów energii w Polsce. System będzie bazował na technologii bateryjnej.

Claritas Investments jest inwestorem z siedzibą w Holandii, działającym w obszarze odnawialnych źródeł energii. 7 lutego br. spółka zawarła umowę ramową z polską firmą Solartech. Przedsiębiorstwa zamierzają rozwijać na terenie Polski systemy magazynowania energii w technologii bateryjnej.

Cel współpracy to stworzenie w naszym kraju platformy projektów bateryjnych magazynów energii (BESS) o łącznej mocy 500 MW. Będą to zarówno samodzielne instalacje (stand-alone), jak i obiekty połączone z farmami fotowoltaicznymi (co-located).

REKLAMA

Kluczowa rola magazynów energii

Jak wskazują inwestorzy, magazyny energii są technologią należącą do filarów transformacji energetycznej. Wspierają stabilizację pracy sieci poprzez równoważenie podaży i popytu na energię elektryczną. Mogą też zapewniać usługi poprawiające pracę systemu elektroenergetycznego – od niwelowania problemów z napięciem, poprzez zapewnienie rezerwy mocy, po usługi przywracania systemu elektroenergetycznego w przypadku przerwy w dostawie energii.

Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej w Polsce. Moc zainstalowana w OZE w Polsce przekroczyła poziom 22 GW, a fotowoltaika jest jednym z największych źródeł energii odnawialnej. Aby zrobić kolejny krok dalej, musimy pilnie podążać w stronę wykorzystywania produkowanej energii w jeszcze bardziej efektywny sposób. Magazyny energii są niezbędnym elementem w synergiach nowoczesnych rozwiązań technologicznych, który rozwiązują takie wyzwania jak pogodozależność generacji energii z OZE. Jesteśmy przekonani, że współpraca z Claritas przyniesie realne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – mówi Bartłomiej Zysiński, prezes Solartech.

Dla Claritas to kolejna umowa, jaką zawieramy w segmencie BESS, wierząc, że rozwój usług magazynowania energii usprawni polską sieć elektroenergetyczną. Docelowo chcemy zbudować portfel magazynów o skali GW-owej i staramy się to robić z partnerami o bogatym doświadczeniu na rynku. Cieszę się ze współpracy z Solartech, który oprócz wiedzy o rozwijaniu tego typu projektów ma też praktyczne doświadczenia z fazy budowy i eksploatacji. To pozytywnie rzutuje na jakość projektów oraz nasze możliwości dalszego rozwoju i oferowania partnerom najlepszych dostępnych rozwiązań – zaznacza Michał Kopyś, Country Director Poland, Claritas Investments.

REKLAMA

OZE „pod klucz”

Solartech jest jednym z największych wykonawców farm fotowoltaicznych w Polsce. Realizuje projekty „pod klucz”, wykonując wszystkie potrzebne prace. Od pozyskiwania gruntów pod inwestycje, przez projektowanie instalacji PV, uzyskiwanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, po budowę i uruchomienie instalacji OZE. Wspiera też inwestorów w sprzedaży energii z farm i przystąpieniu do aukcji OZE organizowanych przez URE.

Firma świadczy także obsługę serwisową oraz monitoring teletechniczny i wizyjny gotowych farm fotowoltaicznych. Dotychczas zbudowała kilkadziesiąt farm o mocy do 1 MW na obszarze całej Polski.

W 2020 roku Solartech wykonał cztery farmy PV w Grupie PGE. Obecnie realizuje jedne z największych farm fotowoltaicznych w Polsce: PV Jeziórko i PV Augustynka. Ponadto prowadzi projekty dla zagranicznych inwestorów.

Claritas natomiast jest paneuropejskim inwestorem działającym aktywnie na rzecz transformacji energetycznej. Koncentruje się na projektach typu greenfield i early-stage. Inwestuje w przyszłościowe modele biznesowe i tworzy platformy inwestycyjne wysokiej jakości aktywów. Na polskim rynku OZE działa od 2018 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA