REKLAMA
 
REKLAMA

EnerVenue udoskonalił technologię swoich baterii metalowo-wodorowych

EnerVenue udoskonalił technologię swoich baterii metalowo-wodorowych
Fot. EnerVenue

Amerykański start-up EverVenue ogłosił, że podniósł parametry swojego magazynu metalowo-wodorowego, wprowadzając kolejne udoskonalenia. Jeszcze bardziej mają one zwiększać przewagę magazynu EverVenue nad magazynami energii opartymi na bateriach litowo-jonowych.

EverVenue to amerykański start-up, który specjalizuje się w budowie magazynów energii elektrycznej opartych na technologii metalowo-wodorowej. Jak twierdzi producent, mają one znaczącą przewagę nad ogniwami litowo-jonowymi. A ostatnie udoskonalenia mają tę przewagę dodatkowo powiększyć.

Nowości

W opublikowanym komunikacie przedstawiciele amerykańskiego producenta informują, że EverVenue opracował nową wersję swoich metalowo-wodorowych baterii (Energy Storage Vessels, ESV), która ma zaoferować większą trwałość, elastyczność operacyjną oraz większe oszczędności.

REKLAMA

Odnosząc się do liczb, stwierdzono, że w nowa generacja magazynów energii EverVenue ma zaoferować o 150 proc. większą pojemność gromadzenia energii niż wersje poprzednie. Gęstość energii ma zwiększyć się o 100 proc. Zwiększono również moc nominalną o 100 proc., a także rozszerzono monitoring systemu. Teraz każdy pojedynczy zbiornik jest monitorowany pod kątem temperatury, ciśnienia i napięcia, co pozwala zbierać dokładne dane, wykorzystywać je do planowania działań prewencyjnych z dużym wyprzedzeniem i – w rezultacie – utrzymywać wysoką operacyjność systemu w całym okresie eksploatacji.

Zmianie nie uległa żywotność baterii, która wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Producent podtrzymuje, że jego baterie niklowo-wodorowe mają oferować nawet 30 lat eksploatacji lub 30 tys. cykli. Gwarancja producenta obejmuje jednak 20 lat lub 20 tys. cykli, po których sprawność systemu ma wciąż wynosić 88 proc. (sprawność po 30 tys. cykli ma wynosić 86 proc.).

Systemy magazynowania energii EverVenue przystosowane są zarówno do rozwiązań domowych, jak i przemysłowych. W zależności od konfiguracji oferują czas rozładowywania od 2 do 12 godzin. Baterie wciąż przechodzą kolejne testy, uzyskując certyfikaty.

REKLAMA

W maju tego roku firma przeprowadziła testy mające na celu potwierdzenie zgodności z normą UL 9540A pod kątem rozprzestrzeniania się niekontrolowanego pożaru na poziomie ogniwa, modułu i jednostki. Baterie mają również certyfikat poświadczający zgodność z normą UL 1973.

Gotówka na rozwój i GWh zamówień

W 2020 r. EverVenue otrzymało 12 mln dolarów na przyspieszenie rozwoju i komercjalizacji swoich baterii niklowo-wodorowych. W grudniu 2021 r. firma pozyskała kolejne 125 mln dolarów w ramach pierwszej rundy finansowania. Wówczas środki zapewnili m.in. Saudi Aramco Energy Ventures oraz Stanford University. Na początku tego roku amerykański start-up pozyskał kolejne 12 mln dolarów.

W 2024 r. firma planuje rozpocząć masową produkcję swoich zbiorników w nowo powstałej gigafabryce w stanie Kentucky. Szacunkowy koszt budowy fabryki oraz dalsze udoskonalenia procesu produkcji wycenia się na około 1 mld dolarów.

EverVenue dotychczas zebrał zamówienia na magazyny energii o skumulowanej pojemności 7 GWh od takich klientów jak Pine Gate Renewables, Green Energy Renewable Solutions czy Nicon Industries.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kolejna cegiełka do systemu energetycznego przyszłości, który będzie złożony z wielu rozproszonych źródeł wytwarzania w kilku technologiach i wielu rozproszonych magazynów energii w kilkudziesięciu technologiach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA