REKLAMA
 
REKLAMA

Prosumenci nadal instalują mało magazynów energii. Kiedy to się zmieni?

Prosumenci nadal instalują mało magazynów energii. Kiedy to się zmieni?
Bogdan Szymański

Ten rok na rynku energetyki prosumenckiej stoi pod znakiem spadku cen paneli fotowoltaicznych oraz dostępności relatywnie wysokich dotacji na magazyny energii. Na ile prosumenci inwestujący w domowe instalacje PV odczuwają globalną przecenę modułów i jak dotacje na magazyny energii przekładają się na zainteresowanie tą technologią wśród polskich prosumentów? Opowiada o tym w rozmowie z Gramwzielone.pl Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Piotr Pająk, Gramwzielone.pl: Rynek domowej fotowoltaiki spadł z kilkudziesięciu tysięcy instalacji w 2021 r. i na początku 2022 r. do kilkunastu tysięcy obecnie. Czy obecny poziom inwestycji to zawód dla krajowego rynku fotowoltaicznego, czy może jednak jest to dynamika dająca stabilizację na zadowalającym poziomie?

Bogdan Szymański: Ilości montowanych instalacji fotowoltaicznych w drugiej połowie 2021 i początku 2022 r. były stymulowane informacjami o zmianie systemu rozliczeń i jeżeli do zmiany systemu by nie doszło, nie byłyby one tak duże. Wielu inwestorów przyspieszyło decyzję o montażu instalacji, aby być w korzystniejszym systemie rozliczeń.

REKLAMA

Obecny poziom wykonywanych miesięcznie mikroinstalacji prosumenckich jest zdecydowanie poniżej oczekiwań firm działających z branży i wiele z nich musi rozszerzać lub zmieniać profil działalności, aby utrzymać się na rynku. W najlepszej sytuacji są  firmy, które rozwinęły działkę instalacji komercyjnych dla firm. szczególnie powyżej 50 kW, gdyż ten segment rynku rozwija się dobrze, podobnie jak segment farm fotowoltaicznych, których szybko przybywa w Polsce.

Wracając do rynku indywidualnych prosumentów, uważam, że poziom kilkunastu tysięcy nowych instalacji miesięcznie utrzyma się w przyszłym roku, pod warunkiem że na rynku nie zajdą istotne zmiany. Ciągle niewiadomą są przyszłoroczne koszty energii. Jeżeli nie zostaną przedłużone działania osłonowe, to rosnące rachunki przekonają kolejne gospodarstwa domowe do inwestycji w fotowoltaikę. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest istotne obniżenie stóp procentowych w przyszłym roku i spadek kosztów kredytów, z których jeszcze dwa lata temu finansowane było wiele inwestycji. Jeżeli te czynniki się spełnią, to myślę, że możemy w przyszłym roku znów zobaczyć odbicie i wzrost zainteresowania domową fotowoltaiką. Niemniej jednak przyszły rok będzie zapewne stał pod znakiem dużych instalacji PV i w tym segmencie czeka Polskę rozwój w najbliższych latach.

Jak ocenisz rozwój krajowego rynku prosumenckich magazynów energii? Czy wsparcie oferowane w Moim Prądzie na te urządzenia to krok w dobrym kierunku, czy jednak domowe magazyny wymagają wsparcia w innych obszarach?

W mojej ocenie rozwój prosumenckich magazynów energii jest zdecydowanie za wolny, gdyż dochodzimy w wielu obszarach w Polsce do nasycenia mikroinstalacjami na takim poziomie, że kolejne będą musiały pracować z ograniczoną mocą z uwagi na wzrost napięcia.

Obecnie około 7,5 proc. prosumenckich instalacji jest wykonywanych z magazynem energii. Natomiast dla przykładu w Niemczech jest to co druga instalacja. Niskiego zainteresowania magazynami energii nie upatrywałbym w dotacji. Jest ona w mojej ocenie na atrakcyjnym poziomie. Powody tego stanu rzeczy widzę w innych czynnikach.

Dużym hamulcem jest tu brak świadomości w zakresie korzyści z posiadania magazynu energii. Wielu inwestorów widzi w nich UPS, co nie jest główną funkcją magazynu energii. Ponadto mało który inwestor jest w stanie wyliczyć sobie ekonomikę magazynu energii. Wynika to po części z ogromnego skomplikowania rachunków za energię elektryczną w tym roku. W pełni ekonomiczny potencjał magazynów energii będzie mógł być wykorzystany dopiero po wejściu taryf dynamicznych, godzinowego rozliczenia prosumentów i po wdrożeniu usług elastyczności. Wtedy magazyny energii mogą stać się równie popularne jak obecnie instalacje fotowoltaiczne.

W przyszłości jestem w stanie wyobrazić sobie „prosumenckie” magazyny energii bez fizycznej instalacji fotowoltaicznej ładowane tanim prądem z farm fotowoltaicznych czy wiatrowych zlokalizowanych w zupełnie innym miejscu. Magazyny energii pełnią bardzo ważną funkcję w lokalnej transformacji energetycznej, o której bardzo mało się mówi i pisze. Ambitne cele elektryfikacji ogrzewania (pompy ciepła), elektryfikacji transportu (samochody elektryczne) będą skutkować pikami wzrostu zapotrzebowania na moc w sieci niskiego napięcia, do których te sieci nie są przygotowane i pewnie nie zostaną w najbliższych latach, patrząc na tempo inwestycji. Stąd alternatywą dla OSD może być zakup usług elastyczności i usług systemowych między innymi od prosumentów.

Szacuję, że dynamiczny rozwój magazynów energii nastąpi w momencie, gdy prosta ekonomika ich zastosowania będzie wskazywać na pięcioletni lub krótszy okres zwrotu.

REKLAMA

Ten rok na globalnym rynku fotowoltaicznym stoi jak na razie pod znakiem mocnego spadku cen paneli fotowoltaicznych. Na ile ten spadek jest odczuwalny na polskim rynku PV i na ile klienci końcowi widzą go w ofertach od instalatorów?

Praktycznie od początku roku jest duża ogólnoświatowa promocja na moduły fotowoltaiczne, a spadające ceny modułów PV przekładają się na niższe koszty montażu instalacji. Najbardziej spadki cen instalacji fotowoltaicznych widać na większych instalacjach, gdzie cena modułów PV więcej waży w cenie instalacji. W przypadku najmniejszych domowych instalacji spadki cen modułów PV są mniej widoczne. Jednak w każdym segmencie instalacje fotowoltaiczne są tańsze niż w zeszłym roku. To jest z pewnością bardzo dobra informacja dla konsumentów.

Jak według Ciebie będą kształtować się ceny paneli w polskich hurtowniach w kolejnych miesiącach – dla segmentu małych instalacji na dachach, jak i dla segmentu dużych naziemnych elektrowni PV?

Spadek cen modułów PV wynika z dużej nadpodaży względem popytu zarówno na dostępne moduły, jak i kontraktów na dostawy. Dochodzi do sytuacji, w której moduły PV sprzedawane są ze stratą dla producenta, aby uwolnić stany magazynowe czy gotówkę. Warto podkreślić, że w tym roku były przynajmniej dwie fale szybkiego spadku cen, co spowodowało wiele trudności u polskich dystrybutorów, gdyż musieli szybko wyprzedawać stan magazynowy na minimalnej marży. Odnosząc aktualną cenę modułów PV do kosztów produkcji, to jest ona na granicy rentowności. Stąd można wnioskować, że jesteśmy w okolicy dołka cenowego, a producenci raczej będą ograniczać produkcję, niż nadal obniżać ceny. W najtrudniejszej sytuacji są europejscy – w tym polscy – producenci modułów PV, którym jeszcze trudniej niż zazwyczaj konkurować z azjatyckimi gigantami.
.

.
SBF Polska PV organizuje duże wydarzenie dla krajowego rynku PV. Jakie będą najważniejsze zagadnienia, o których będą rozmawiać uczestnicy?

Już 5-6 października 2023 r. w Mszczonowie organizujemy Wielką Integrację Branży Fotowoltaicznej. Wydarzenie ukierunkowane jest głównie na networking, czyli możliwość poznania i rozmowy z osobami decyzyjnymi. Będzie to okazja do spotkania menedżerów, właścicieli różnych firm, przedstawicieli producentów, hurtowni oraz firm instalacyjnych. Takich możliwości często brakuje na targach czy konferencjach, gdzie wszyscy mają ograniczony czas.

Drugi cel spotkania to zapewnienie rozrywki, ale jest to również istotne dla budowania relacji biznesowych i umożliwienia dalszej współpracy. Na pewno nie zabraknie dyskusji o perspektywach rozwoju fotowoltaiki w Polsce oraz koniecznych dalszych inicjatywach legislacyjnych dla rozwoju branży w nowej kadencji Sejmu. Więcej informacji jest na stronie stowarzyszenia.

Pierwsza część rozmowy z Bogdanem Szymańskim poświęcona ocenie systemu rozliczeń prosumentów: Net-billing do poprawy. Co zmienić w rozliczeniach prosumentów?

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Adam instalator 28-09-2023 09:26

Aku-magazyny w domu to totalna głupota i niebezpieczeństwo pożarów.
Chiny mają 80% własności kopalni ziem rzadkich i 75 proceder produkcji akumulatorów i wciskają Europie, że powinny kupować akumulatory.
Panie Szymański prosimy nie rozsiewać parszywą chińską Aku propaganda.
Koszty Aku magazynów są ogromne a pieniądze jak chcecie wydać na Aku-magazyny lepiej włożyć do banku a z procentów finalizujecie swoje energetyczne wydatki .

Pożary Aku magazynów są coraz częściej nie tylko w domach ale i u producentów tych magazynów.
U jednego producenta w Polsce straty na ponad 2 mln zł po pożarze Aku magazynów.
https://www.zyciepabianic.pl/informacje/na-sygnale/z-dymem-poszly-2-miliony-zl.html

Bateryjka naładuje się w 2-3h i co wtedy? Dalej pchanie do sieci

Wszystko jest kwestią ekonomii, ludzie liczą swoje ciężko zarobione pieniądze. Jak się będzie opłacać to zaczną kupować.
Przypomnijcie sobie co się działo w starym systemie rozliczeń z panelami. Opłacało się ! i ludzie wybudowali 2 Bełchatowy za swoje i dotacje….bo się opłaca…ło. Z magazynami będzie podobnie, mam panele, 9,9KW jak dopłacą bym robił za stabilizatora sieci w nocy i nie tylko to kupię!!! Tylko co wtedy z górnikami…. i ich węglem, kolejne 10mln ton mniej… a wypłaty dla 75000 trza dać i to nie małe

Kiedy to się zmieni? Jak będzie miało sens ekonomiczny. . . Na razie to jest hobby.

90% energii jest mi potrzebne zimą do ogrzewania domu pompą ciepła. Po co mi magazyn za 30 tys. zł?
Latem dzienne zużycie to 10kWh za co płace 10 zł. , wychodzi 30 lat na zwrotu

Dziś magazyn jest bez sensu,no chyba że ktoś chce wydać np.50000 bo nie ma co z pieniędzmi robić.

Jak będzie to opłacalne, odpowiedź prostsza od cepa. Nie potrzeba ani filozofa ani śmiesznych medialnych specjalistów. A poza tym ich produkcja i utylizacja nie mają nic wspólnego z ekologią, a nawet nie że zniszczeniem środowiska tylko kompletną jego dewastacja. Ale te fakty pomijają skrzętnie. Tak jakby jakaś czarodziejska różdżka je tworzyła.

Dużo lepszym rozwiązaniem dla domów jest zastosowanie turbiny wiatrowej np. 3kW do grzania. Turbina 3kW daje w okresie jesienno-zimowo-wiosennym średnio 20 razy więcej energii jak instalacja PV o mocy 10kW. Tak więc lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie turbiny wiatrowej .

A gdzie są te magazynu energii Na stronie PSE
Ja tam widzę
Produkcja z cieplne np 11 GW
Fiatrowe np 2GW
Fotowoltaiczne np 7GW
Ale tam nie widać żadnych mocy z Magazyn energii
I to się nam opłacać

Sporą barierą do zakupu magazynów energii z możliwością dofinansowania (bo wtedy jest to opłacalne) jest konieczność przejścia na net billing. Prosumentów rozliczanych na zasadach net metering-u jest więcej ale nikt nie kwapi się by mu zabrać korzystny system. Jest to jednak grupa potencjalnych użytkowników magazynów energii.

Do @Robertgo11 Nikt nie kwapi się by im zabrać korzystny system rozliczeń bo nikt nie będzie ryzykował pozwu zbiorowego od 1.1 miliona prosumentow net meteringu, umowa prosumencka byla podpisywana na 15 lat.

Widzę w komentarzach samych światłych i uczonych.
Mam magazyny od 2015 i nic Wam nie podpowiem. Mi się już dawno spłaciły Wy nie powinniście kupować, odradzam są be i fe.
Bogdan już wiesz czemu magazyny się nie instalują skoro wiekszość tego społeczeństwa to głazy.

@TT. Udowodnij zwrot magazynu Twojego typu przy całkowitej cenie prądu w tamtym okresie od ok. 0,27 do 0,45 zł/kWh obecnie. Magazynie wielkości 5 kWh i zużycie dobowe 4 kWh.

Ale jak ktoś nie pracuje i robi wszystko za dnia w czasie produkcji.pralka .zmywarka i wiele innych urządzeń.to magazynu nie potrzeba.sam odrazu konsumuje.reszta nie wykorzystana w sieć idzie .fakt w zimie trzeba płacić.ale uważam że jak zapłacę 2000-3000 PLN rocznie za prąd .to i tak mi się opłaca jak dotąd moje rachunki sięgały -+12000 rocznie

Do Aldebaran@: nie dyskutuj z takim TT bo szkoda twojego czasu. Magazyn energii w 2015r ? Chyba na akumulatorze z ciągnika.

Proste: latem nie potrzebuje pv bo zużywam 300kWh/m-c , mogę płacić 300 zł za prąd i nie wieszać śmieci na dachu. Zimą zużywam 1200 kWh, więc pv i żaden magazyn mi nie pomoże i muszę płacić, więc płacę, za to węglem nie palę, czysto i bezpiecznie w domu. Proste!

Magazyn energii: koszt 50 tys. ; okres eksploatacji 10 potem zaczyna już bardzo spadać pojemność. Wychodzi 5 tys. na rok. Mniej więcej tyle płace za prąd ogrzewając dom pompa ciepła bez paneli pv. Magazyn zimą jest bez sensu, więc … ?

alojzy maciąg 28-09-2023 17:56

Magazyny powinny kosztować 1/4 tego co obecnie. Wtedy ma to sens. Poza tym nikt nie wie jaka pojemność zostanie za 10 lat. I czy w ogóle są na tyle wytrzymałe. W tej chwili lepiej zainwestować w niedużą PV, gdzie dotacja MP to 50 % i robić maksymalną autokonsumpcję. Jest bilansowanie godzinowe i dziś z niewielkiej instalacji 2,5 kwp wyciągnąłem 10 kwh. Wszystko skonsumowałem. Pralka, zmywarka, bojler, do tego ma się ochłodzić i nabijam duży bufor pompy ciepła ciepłą. wodą. Magazyn mi niepotrzebny.

Nie widzę przyszłości do magazynów energii. A to że SB jakieś tam expert powie bo chce mieć z tego kasę nic nie zmieni

To się zmieni jak maga,yny będą tańsze o ok 80%

Wg mnie, indywidualne magazyny nie mają sensu, zastąpią je samochody (milion już w 2025;) gdy będziemy mogli je ładować „swoim prądem z dowolnego gniazdka/ ładowarki.

alladyn-solar-batt 28-09-2023 21:04

Do Aledebaran: w Europie corocznie sprzedaje się 12 milionów uprzednio wyprodukowanych nowych samochodów.Udowodnij zwrot pieniędzy wydanych na zakup któregokolwiek z nich według własnego wyboru marka+model.Zawędrowałeś w ślepą uliczkę.Albo udowodnij zwrot zakupu drzwi do budynku (przecież można zastawiać snopem słomy)……..

Może napiszecie jak rządząca mafia demoluje rynek zielonych certyfikatów !!!!!!!!!!!!!

@ASB. Co byś wybrał. Posiadanie prywatnego samochodu, czy samochodu „użyczonego” ale z full obsługą – serwisy, szkody, ubezpieczenia, późniejsza sprzedaż, nic Cię nie obchodzą, w dodatku koszt samochodu „użyczonego” jest niższy niż prywatnego? Natomiast co do prądu – prąd jest i będzie (jeszcze przez jakiś czas) w gniazdku dlatego po co utrudniać sobie życie komplikowaniem instalacji, w dodatku ze stratą? Oczywiście, są przypadki kiedy magazyn jest uzasadniony – np. dziadowska sieć, wyłączenia prądu, spadki napięcia, konieczność stałej pracy urządzeń, konieczność poboru energii w porze najwyższych cen. Wtedy ma to sens. U mnie żaden z tych przypadków nie zachodzi. Do krótkich wyłączeń prądu dochodzi 1-3x w roku (burza, wichura, planowe wyłączenie), PV nie wyłączyło się nigdy. Magazyn uzasadnia też chęć wyrównania straty z powodu net-billingu – to od 07.2024 i to magazyn do 5 kWh. Ile przeciętny prosument domowy może potrzebować prądu kiedy „nie świeci” w lecie? 3 kWh na dobę, to już z naddatkiem. U mnie wychodzi ~2 kWh od zmierzchu do świtu a mam parę niestandardowych odbiorników. Płacę za to 27 zł/m-c.

Nikt nie chce marnować pieniędzy na pseudoekologiczne głupoty? Niemoże być.

alladyn-solar-batt 29-09-2023 11:50

Do wszystkich czy naplujecie milion razy na technikę akumulatorową to fakty są takie, że już za dwa lata Wasze prywatne domy będą albo bardzo drogie w utrzymaniu, albo- sporo tańsze dzięki świadomemu korzystaniu z domowych magazynów energii.Zatem trochę na temat perspektywy jak to będzie: ,,Technologie akumulatorów litowych kontynuują swój rozwój, a chińska firma Ampace wprowadziła na rynek nowe akumulatory o nazwie Kunlun.

Według producenta, oferują one imponującą żywotność sięgającą nawet 15 000 cykli ładowania.
Istnieje wiele różnych typów baterii litowych, a chińska firma Ampace koncentruje się na doskonaleniu jednego z nich. Ampace to spółka typu joint venture pomiędzy Contemporary Amperex Technology Limited (CATL) i Amperex Technology Limited (ATL), która rozprowadza swoje produkty na rynkach Stanów Zjednoczonych, Japonii, Unii Europejskiej, Australii i Chinach. Teraz firma wprowadza na rynek nową serię akumulatorów o nazwie Kunlun, które według producenta charakteryzują się niespotykaną żywotnością sięgającą aż 15 000 cykli ładowania.

Nowe akumulatory Ampace to nie rewolucja, ale spora ewolucja ogniw LFP (LiFePO4).

amspace

Według danych producenta, po wykonaniu 15 000 cykli ładowania, te akumulatory powinny wciąż być w stanie zatrzymać 80% swojej pierwotnej pojemności. W praktyce oznacza to, że gdybyśmy takie akumulatory zainstalowali w samochodzie elektrycznym o rzeczywistym zasięgu 400 km, to po osiągnięciu 15 000 cykli ich zasięg spadłby do 320 km. Oznacza to, że pojazd mógłby przejechać imponującą liczbę około 5,4 miliona kilometrów, zanim bateria osiągnęłaby ten poziom wydajności. Producent podaje także, że po 20 000 cyklach akumulator nadal zachowałby 70% swojej pierwotnej pojemności.

Ogniwa znajdą zastosowane m.in. w domowych systemach zasilania.

Czy zatem mamy do czynienia z cudowną i rewolucyjną baterią? Nie do końca. To kontynuacja rozwoju ogniw LFP (LiFePO4), które zazwyczaj charakteryzują się żywotnością wynoszącą około 4000 cykli, ale niektóre sięgają nawet 12 000 cykli. Ampace przesuwa granicę możliwej liczby cykli nieco dalej. Jednakże prawdopodobnie nie znajdziemy ich w samochodach (choć ogniwa LFP są używane w niektórych pojazdach elektrycznych), ponieważ firma głównie skupia się na ich wykorzystaniu jako magazynów dla domowych elektrowni słonecznych, gdzie mają zapewnić trwałość przez okres 20 lat.

alladyn-solar-batt 29-09-2023 22:41

Do Aledebaran: katalog wyboru, który mi przedstawiasz ( do wyboru) to katalog homo sovieticus.Dlaczego homo sovieticus? Bo brak w tym z czego miałbym wybierać opcji ,,autarkia”. Ja wybrałem opcję autarkia, niezależności od decyzji rządów (wszelkich i którejkolwiek maści), decyzji Monopolu dystrybucji, skrajnie zmiennych i spekulowanych w tym zakresie cenowo przez PGE notowań TGE, wreszcie skutków zmian powiązanych i wynikających z wybuchu wojen i wpływu takich sytuacji na poziomy czy zmiany cen dostarczanej energii bo…..sam sobie ją wytwarzam, dostarczam, dystrybuuję, bilansuję, z kolei w skali całorocznego zapotrzebowania (tak to prawda) nadal jestem zależny w 7% od możliwości (raz w roku) zatankowania Propanu do kogeneratorze zimą wspierającego ciepłem+ prądem system budynku.W ciągu 2-3 lat planowo i ta zależność zostanie zlikwidowana – dzięki czemu autarkia będzie 100%.

Przeczytajcie poniższy zapis ustawy Prawo energetyczne art. 7 ust. 8d12. W przypadku przyłączenia do sieci dystrybucyjnej mikroinstalacji z magazynem energii elektrycznej, do mocy zainstalowanej mikroinstalacji, o której mowa w ust. 8d4, nie wlicza się mocy zainstalowanej magazynu energii elektrycznej, o ile:
1) moc zainstalowana magazynu energii elektrycznej,
2) łączna moc możliwa do wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalację z magazynem energii elektrycznej
– jest nie większa niż moc zainstalowana elektryczna mikroinstalacji.
Kto to zrealizuje z obecnych Prosumentów to będzie często musiał oddać wsparcie np. (5 tys zł). Lobby skutecznie zainterweniowało za takim zapisem w ustawie przeciwko prosumentom !!!

Magazyn mozna zainstalować gdy będzie kosztował 5tys zł a reszte ue/niemcy dołoża bo nasze polskie pieniądze można wydać sensowniej i jak prawnie będzie umocowana po pierwsze długość gwarancji producenta ( co najmniej 7lat) i odpowiedzialności producenta za ewentualny pozar.

Stowarzyszenie Racjonalnych Rozwiązań 07-10-2023 08:03

alladyn-solar-batt 29-09-2023 22:41
Przedstaw teraz koszty, sprawdzimy od strony ekonomicznej to rozwiązanie i możliwośći. Nie da się tego zasłonić wyjaśnieniami o autarkii,i homo sovieticus oraz próbą przed wciąganiem ludzi w drogie zakupy.
Pytanie brzmi kiedy samowystarczalność można uznać za dobre i opłacalne rozwiązanie? Mam wrażenie że pomijasz ekonomię i możliwości ludzi. Bez podania cyfr, sorry to bicie piany.

PiS’owski doradca Bogdan Szymański i taka propaganda jak w TVP. Ale go lansują.

Alladyn solarbat niedawno zachwalales kogenerację i prąd z gazu a teraz Aku polecasz panie zejdź pannaziemie i nie wciskaj nieekonomicznych rozwiązań i cykli pracy magazynów wyjętych z katalogów….

alladyn-solar-batt 19-10-2023 11:07

do Grzesiek: nie ma tutaj jakichkolwiek sprzeczności wbrew pozorom pomiędzy zachwalana kogeneracją i technika magazynowania energii.Po pierwsze niewielka część populacji zrozumie sens, a jeszcze mniejsza część populacji nabędzie kogenerator ( do jakiego i tak przydatna jest współpracująca z nim pojemność magazynu energii co znacznie zmniejsza cykliczność jego załączeń w okresach przejściowych typu październik -listopad/marzec-kwiecień) co wynika np. z ograniczonego miejsca na jego usytuowanie. Z tej przyczyny statystyczne większość zostanie zmuszona (wysokimi różnicami dobowo ceny energii) do ratowania domowych budżetów magazynami energii elektrycznej w układzie pracy PV + sieć jako źródła. Gdyby zaś uważnie śledzić co zachwalałem (nie wyłącznie ostatnie 2/3 miesiące) to zachwalanie magazYnów energii realizuję od 2018 roku kiedy cena MWh przekroczyła 240zł.

Stowarzyszenie Racjonalnych Rozwiązań 31-10-2023 14:33

alladyn-solar-batt19-10-2023 11:07
Panie alladyn doczekamy się przedstawienia kosztów?

Alladyn dobrze gada. Będzie się opłacało jak prąd zdrożeje. A zdrożeje bo donek przejmie władzę, na polecenie Niemiec podniesie ceny prundu i już magazyny się będą opłacały. Jakie to k…..a proste 😏

Kiedy to się zmieni ?. Jak zmieni się cena i trwałość magazynów energii.
Obecnie magazyn wystarczy na letnie noce po słonecznych dniach.
Koszt tego zabezpieczenia kilkakrotnie przewyższa cenę zużytej energii z gniazdka przez 20 lat.
W ciągu tych 20 lat trzeba będzie co najmniej 2 razy wymienić ten magazyn. Liczyć to już dzieci w czwartej klasie potrafią.
Te magazyny w ogóle nie zabezpieczają okresu zimowego w którym jest największe zapotrzebowanie. W zimie przez miesiąc panele produkują mniej prądu niż w lato w jeden dzień.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA