REKLAMA
 
REKLAMA

Dofinansowanie na magazyny energii na Śląsku

Dofinansowanie na magazyny energii na Śląsku
Fot. Pixabay - Karolina Grabowska

W województwie śląskim trwa nabór wniosków o dofinansowanie na magazyny energii z programu regionalnego w ramach działania 2.6. Odnawialne źródła energii.

Na złożenie wniosków o dofinansowanie na magazyny energii, które wpisują się w cele działania 2.6. Odnawialne źródła energii – z programu Fundusze Europejskie dla Śląska – samorządy mają czas do końca stycznia. W ramach naboru przewidziano wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby istniejących instalacji OZE.

Wysokość dofinansowania

W naborze, który organizuje Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pula środków wynosi ponad 5,5 mln euro (około 29,4 mln zł).

REKLAMA

Maksymalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi nawet 100 proc. (zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis). W tym możliwe jest dofinansowanie do 10 proc. z budżetu państwa.

Jakie projekty będą wspierane?

W ramach naboru przewiduje się realizację projektów: Magazyny energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby istniejącej instalacji OZE (projekty parasolowe i grantowe). Projekty muszą być zlokalizowane na obszarze subregionu północnego.

Wnioski mogą składać jednostki samorządu terytorialnego, związki jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie projektów można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego LSI2021. Nabór trwa do 31 stycznia 2024 r. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to trzeci kwartał 2024 r.

REKLAMA

Więcej informacji o kryteriach wyboru projektów, sposobie wypełnienia i składania wniosków, a także regulamin naborów, wzory wniosków i umów można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.

Dotacje na magazyny energii. Gdzie jeszcze można złożyć wniosek?

W 2023 roku na poziomie ogólnopolskim wysokie dotacje na domowe magazyny energii można było otrzymać w programie Mój Prąd 5.0. Dotacja na magazyn energii elektrycznej mogła w nim wynieść nawet 16 tys. zł. Ponadto można było otrzymać dotację na magazyn energii cieplnej w wysokości do 5 tys. zł.

Nabór wniosków w Moim Prądzie 5.0 został jednak zakończony w grudniu, a obecnie NFOŚiGW ma pracować nad nową edycją tego programu na 2024 r. Na razie nie są znane szczegóły nowej edycji ani potencjalny termin uruchomienia naboru.
.

.
Wniosek o dotację na magazyny energii beneficjenci z całej Polski mogą ponadto złożyć w programie Energia dla Wsi. Jest on jednak zawężony do obszarów wiejskich, a beneficjentami mogą być wyłącznie gospodarstwa rolne oraz spółdzielnie energetyczne. Więcej na ten temat w artykule: Miliard złotych dotacji na energię odnawialną na obszarach wiejskich.

W 2024 r. można ponadto spodziewać się uruchomienia na poziomie centralnym i w poszczególnych regionach kolejnych programów umożliwiających pozyskanie dotacji na magazyny energii ze środków Unii Europejskiej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nic z tego niewiem.

Dlaczego rozdają nasze pieniądze na zakup złomu od obcych firm ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA