Miliard złotych dotacji na energię odnawialną na obszarach wiejskich

Miliard złotych dotacji na energię odnawialną na obszarach wiejskich
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Od początku 2023 r. prowadzony jest nabór wniosków o dotacje na inwestycje w energetykę odnawialną na terenach wiejskich w ramach programu Energia dla Wsi. Teraz jego budżet został wyraźnie zwiększony.

Program Energia dla Wsi jest przeznaczony dla rolników, a także dla istniejących i powstających spółdzielni energetycznych lub jej członków. Program jest wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a okres jego realizacji to lata 2022-2030. Źródłem finansowania programu jest unijny Fundusz Modernizacyjny.

Dofinansowanie z programu Energia dla Wsi można pozyskać na:

REKLAMA

  • elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW;
  • elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW;
  • magazyny energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem wytwórczym realizowanym w ramach inwestycji.

Spółdzielnie energetyczne lub jej członkowie mogą otrzymać dofinansowanie na następujące inwestycje:

  • elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe, wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW, nie większej niż 10 MW;
  • magazyny energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem wytwórczym realizowanym w ramach inwestycji.

Więcej pieniędzy i czasu na złożenie wniosku

Pierwotnie przyjęto, że wnioski o dofinansowanie w programie Energia dla Wsi będzie można składać do 15 grudnia 2023 r. Teraz jednak nabór został wydłużony do 29 lutego 2024 r. Jednocześnie wyraźnie zwiększono alokację w bieżącym naborze – ze 100 mln zł do 1 mld zł.

Dofinansowanie można pozyskać w formie pożyczki (do 25 mln zł na beneficjenta) oraz dotacji (do 20 mln zł na beneficjenta).

Instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe są wspierane w formie pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Natomiast na elektrownie wodne i biogazownie można otrzymać dotacje do 65 proc. kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

REKLAMA

Dofinansowanie na magazyny energii można otrzymać w formie dotacji do 20 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jakie wnioski dotychczas złożono?

Z informacji uzyskanych w NFOŚiGW wynika, że do połowy zeszłego miesiąca w programie Energia dla Wsi wpłynęło w sumie 160 wniosków o dofinansowanie. W tym 88 wniosków dotyczyło dofinansowania w formie dotacji na łączną kwotę 423 mln zł, a 72 wnioski zakładały finansowanie w formie pożyczek na całkowitą kwotę 262 mln zł.

Ze 160 złożonych wniosków urzędnicy Narodowego Funduszu odrzucili 20, ponadto niektórzy inwestorzy zrezygnowali z ubiegania się o dofinansowanie. Po odjęciu tych aplikacji łączna wartość dofinansowania we wnioskach złożonych do połowy listopada wyniosła 533 mln zł.

Rozpatrywane przez NFOŚiGW aplikacje dotyczą przede wszystkim dofinansowania do budowy biogazowni rolniczych. Złożono ich 76 i obejmują one biogazownie o mocy od 16 kW do 990 kW. Łączna moc biogazowni wpisanych do złożonych wniosków sięga 16 MW.

Ponadto po dwa z rozpatrywanych wniosków dotyczą dofinansowania do budowy mikroelektrowni wodnych oraz elektrowni fotowoltaicznych. Z dwóch złożonych aplikacji dotyczących fotowoltaiki jeden obejmuje budowę 22 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 940 kW przez spółdzielnię energetyczną, a drugi dotyczy budowy pojedynczej instalacji o mocy 80 kW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.