REKLAMA
 
REKLAMA

Magazyn energii w miejsce elektrowni węglowej

Magazyn energii w miejsce elektrowni węglowej
fot. Pacific Green

Operator brytyjskiej sieci przesyłowej National Grid podłączył jeden z największych bateryjnych magazynów energii na Wyspach. Obiekt posłuży m.in. do gromadzenia nadwyżek energii z morskich farm wiatrowych i zwiększy elastyczność i niezawodność brytyjskiego systemu elektroenergetycznego. 

Bateryjny magazyn energii o nazwie Richborough Energy Park powstał na terenie byłej elektrowni węglowej, uruchomionej na początku lat 60. ubiegłego wieku, zamkniętej w roku 1996 i wyburzonej w 2012. Projekt magazynu energii opracowała spółka Pacific Green, a inwestycja należy do Sosteneo Energy Transition Fund. Jest to fundusz zarządzany przez mediolańską firmę inwestycyjną Sosteneo Infrastructure Partners.

Nowy magazyn energii ma moc 100 MW i pojemność 100 MWh. Został podłączony do sieci przesyłowej National Grid w miejscu podstacji 400 kV Richborough w Kent. Jak zaznacza Pacific Green, bateria zwiększy pojemność i elastyczność sieci oraz pomoże zrównoważyć system poprzez gromadzenie nadwyżek czystej energii elektrycznej i oddawanie jej do sieci w okresach zapotrzebowania. Ma także służyć stabilizowaniu sieci. Spółka wylicza, że magazyn może zasilać 250 tys. domów przez godzinę.

REKLAMA

Pacific Green zarządza obiektem na podstawie długoterminowej umowy od 2021 r. Latem 2022 r. spółka zamknęła finansowanie projektu, a pod koniec 2023 r. doprowadziła do pełnego uruchomienia i komercyjnej eksploatacji obiektu. Magazyn energii był pierwszym projektem przejętym przez Sosteneo w Wielkiej Brytanii.

Energia z OZE

W celu zapewnienia bezpiecznego podłączenia magazynu energii do sieci National Grid zmodernizował swoją podstację Richborough, tak by pomieściła nową rozdzielnicę. Ponadto zainstalował nowe systemy ochrony i sterowania.

Podstacja Richborough wcześniej już została wykorzystana do podłączenia należącego do National Grid interkonektora Nemo Link (1 GW) między Wielką Brytanią a Belgią. Magazyn Richborough Energy Park ma służyć także do przechowywania nadwyżek energii z morskiej farmy wiatrowej Thanet o mocy 300 MW, która w momencie uruchomienia w 2010 r. była największą tego typu instalacją na świecie.

Co ciekawe, w Richborough pod koniec lat 80. ubiegłego wieku postawiono eksperymentalną turbinę wiatrową o mocy 1 MW – największą wówczas w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Magazynowanie energii w akumulatorach ma kluczową rolę do odegrania w zapewnieniu systemu energetycznego zero netto w Wielkiej Brytanii, więc podłączenie projektów takich jak projekt Pacific Green w Richborough Energy Park do naszej sieci przesyłowej oznacza kluczowy postęp na drodze naszego kraju do czystej energii. Ze względu na historię zakładu w Richborough słuszne jest, że staje się on kluczowym elementem transformacji energetycznej, a nasza podstacja łączy projekty czystej energii, takie jak baterie i połączenia międzysystemowe, które pomogą Wielkiej Brytanii wykorzystać w przyszłości coraz większe zasoby energii odnawialnej – skomentował Stuart Jones z National Grid Electricity Transmission.

Magazyn w miejsce elektrowni węglowej

National Grid rozpoczął przebudowę terenu po wyburzeniu elektrowni węglowej w 2012 r. Zbudował stację przekształtnikową dla Nemo Link w miejscu, w którym kiedyś stały wieże chłodnicze elektrowni.

Ukończenie projektu Richborough Connection w 2021 r. spowodowało podłączenie kabla podmorskiego do sieci przesyłowej za pośrednictwem pierwszej dużej, nowej linii energetycznej.

National Grid inwestuje miliardy w innowacje i rozwój sieci przesyłowej w Anglii i Walii. Prowadzi projekt o nazwie The Great Grid Upgrade, który jest największym od setek lat projektem modernizacji sieci elektroenergetycznej na Wyspach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A może elektrownia atomowa i magazyn energii się zmieści na tym terenie. Na początek magazyn a z czasem atomówka.

Energia to ruch a ruchu nie da się magazynować. OZE to ślepa uliczka, fuzja jądrowa to przyszłość energetyki

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA