REKLAMA
 
REKLAMA

Prezes URE ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy

Prezes URE ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy
fot. Aleksandr Popov/Unsplash

W grudniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły aukcję główną rynku mocy na dostawy w 2028 r. Wśród jednostek, których dotyczą zawarte w jej wyniku umowy, jedna trzecia pochodzi spoza Polski. 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy na dostawy w 2028 r. Została ona przeprowadzona 14 grudnia 2023 r. i zakończyła się w szóstej rundzie.

Jak podaje URE, w wyniku aukcji zawarte zostały umowy ze 159 jednostkami rynku mocy. Wśród nich jest 111 jednostek fizycznych z Polski oraz 48 z Czech, Słowacji i Szwecji.

REKLAMA

Ponad 7 GW w kontraktach

Suma obowiązków mocowych wynikająca z grudniowej aukcji głównej na rok 2028 wynosi ponad 7 GW, z czego nieco ponad 1 GW dotyczy umów zawartych z jednostkami zagranicznymi. W wyniku wszystkich przeprowadzonych dotychczas aukcji na dostawy w roku 2028 zawarto umowy mocowe na 21,15 GW.

Według informacji URE cena zamknięcia obowiązków mocowych dla jednostek polskich fizycznych wyniosła 244,9 zł/kW/rok. Natomiast cena zamknięcia dla jednostek zagranicznych znajdujących się w strefie profilu synchronicznego wyniosła 207 zł/kW/rok. Z kolei cena dla jednostek z obszaru przesyłowego Szwecji to 244,9 zł/kW/rok.

 

wykres pokazujący cenę zamknięcia aukcji głównych na rynku mocy na lata 2021-2028 dla jednostek polskich
źródło: URE

Do największych polskich dostawców zakontraktowanych w ramach grudniowej aukcji należą m.in.: PGE, Orlen (różne spółki koncernów), ENEA Elektrownia Połaniec, Enel X Polska, Energa Wytwarzanie, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Enspirion, Greenvolt Power Trading. Szczegółowe informacje na temat zakontraktowanych jednostek i ich mocy można znaleźć na stronie URE w informacji o aukcji z 4 grudnia 2023 r.

Rynek mocy

URE przypomina, że rynek mocy jest narzędziem regulacyjnym, które służy zapewnieniu długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Kontraktacja obowiązków mocowych ma zachęcać przedsiębiorstwa energetyczne do budowy nowych i modernizacji istniejących jednostek wytwórczych w nadchodzących latach. Ponadto przepisy te mają zaktywizować zarządzanie zużyciem energii i uelastycznienie popytu na energię elektryczną.

REKLAMA

Wprowadzenie rynku mocy spowodowało zmianę architektury rynku energii – z jednotowarowego na dwutowarowy. Transakcjom kupna i sprzedaży podlega nie tylko wytworzona energia elektryczna, ale też moc dyspozycyjna netto, czyli gotowość do dostarczania energii do sieci. Jednostki mocy, które za wynagrodzeniem oferują taką usługę, odbywa się w wyniku aukcji składających się z wielu rund z ceną malejącą. Aukcje wygrywają najtańsze oferty przy zachowaniu neutralności technologicznej.

Trwa kwalifikacja do aukcji na rok dostaw 2029

Polskie Sieci Elektroenergetyczne 4 stycznia br. rozpoczęły certyfikację ogólna do aukcji głównej rynku mocy na rok 2029. Wnioski można składać do PSE do 17 stycznia br. Jak wskazuje URE, certyfikacja obowiązuje wszystkich uczestników aukcji głównej; nie można bez niej przystąpić do aukcji. Więcej informacji o certyfikacji można znaleźć na stronie PSE.

Dostawcami mocy mogą być:

  • jednostki redukcji zapotrzebowania – podmioty lub grupy podmiotów zdolne do ograniczenia poboru energii z sieci poprzez wykorzystanie sterowanego odbioru lub swoich jednostek wytwórczych (np. zakład przemysłowy, który w okresie zagrożenia ograniczy zapotrzebowanie na moc z systemu, uruchamiając agregaty prądotwórcze);
  • jednostki wytwórcze – podmioty uprawnione do dostarczania energii elektrycznej do sieci (np. elektrownie lub elektrociepłownie);
  • magazyny energii.

Funkcjonowanie programu wsparcia dostawców mocy przewidziane jest w Polsce do 2047 r.

Jak wylicza URE, koszt zakupu obowiązków mocowych zakontraktowanych w aukcjach na rok 2024 wynosi około 5,3 mld zł.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA