REKLAMA
 
REKLAMA

Stoen: Magazyny energii szansą dla OSD

Stoen: Magazyny energii szansą dla OSD
Łukasz Sosnowski, Stoen Operator, na konferencji PIME. Fot. Stoen Operator

Na tegorocznych targach Solar Energy Expo odbyła się Konferencja PIME Energy Storage Summit – największe w Polsce wydarzenie networkingowe dla branży magazynowania energii.

Projekty magazynów energii zaczęto rozwijać w Polsce w związku z szansami na zabezpieczenie przychodów, jakie daje między innymi rynek mocy. Potwierdzeniem rosnącej popularności magazynów energii była ostatnia aukcja rynku mocy. Jak podaje PSE, w jej wyniku zawarto między innymi ponad 30 kontraktów na magazyny energii o łącznej mocy około 1,7 GW.

Na koniec pierwszej połowy 2023 r. na liście PSE obejmującej wydane warunki przyłączenia do sieci przesyłowej było 27 magazynów o planowanej mocy niemal 3,9 GW. Kilka miesięcy później, na koniec października, liczba ta wzrosła do 59 inwestycji o mocy  ponad 9 GW, a na koniec grudnia na liście było już 75 projektów magazynów energii o łącznej mocy około 11 GW.

REKLAMA

Potwierdzeniem rosnącej popularności magazynów energii była także tegoroczna aukcja rynku mocy. Jak podaje PSE, wśród zakontraktowanych mocy krajowych ponad 30 kontraktów na magazyny energii o łącznej mocy około 1,7 GW uplasowało się na drugim miejscu za głównymi jednostkami wytwórczymi.

Konieczna współpraca

W mającej miejsce w trakcie Konferencji PIME Energy Storage Summit debacie na temat roli magazynów energii na rynku elastyczności wśród ekspertów z branży energetycznej brał udział również Łukasz Sosnowski, menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator. Ten operator sieci elektroenergetycznej dostarcza energię elektryczną do ponad miliona mieszkańców Warszawy.

W trakcie panelu dyskusyjnego podczas konferencji PIME Energy Storage Summit Łukasz Sosnowski zwrócił uwagę, że rozwój sektora magazynowania energii w Polsce znajduje się w kluczowym momencie, a 2024 rok z pewnością wzmocni jego pozycję.

– Z perspektywy OSD magazyny energii są szansą na odblokowanie możliwości transformacji sieci dystrybucyjnej w kierunku sieci „przyszłości”. Istotne jest, że taki scenariusz może się zrealizować tylko w połączeniu ze wykorzystaniem źródeł OZE – ocenił Łukasz Sosnowski.

REKLAMA

Podczas debaty rozmawiano o możliwościach wdrażania lokalnych rynków elastyczności i ich rozwoju. Uczestnicy debaty poruszyli zagadnienie doświadczenia innych państw, rozważając, na ile są one możliwe do przełożenia na specyfikę rynku energii w naszym kraju.

Projekty pilotażowe

Łukasz Sosnowski zwrócił uwagę na potrzebę realizacji projektów pilotażowych, które pozwolą wypracować kształt docelowego modelu wykorzystania magazynów energii w Polsce.

Wdrożenie mechanizmów elastyczności i rozwój sektora magazynów energii wymaga od operatorów systemów dystrybucyjnych aktywnej współpracy ze wszystkimi interesariuszami – zaczynając od klientów, przez samorząd, aż po ministerstwa i regulatora. W naszych działaniach w Stoen Operator skupiamy się też szczególnie na bezpośredniej interakcji z odbiorcą końcowym i prosumentem – dodał przedstawiciel warszawskiego operatora sieci.

Stoen Operator wraz ze stołecznym ratuszem i firmą Nodes rozpoczął w ubiegłym roku prace nad projektem rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej. Uczestnicy projektu wspólnie przeprowadzą analizy i potencjalnie zorganizują lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci na terenie Warszawy. Projekt jest jedną z inicjatyw, które mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w wolumenie energii elektrycznej wykorzystywanej w stolicy. Ich celem jest także elektryfikacja transportu zbiorowego miasta.

Szerzej o projekcie „Utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej w Warszawie” pisaliśmy w artykule: Pilotażowy projekt dla elastyczności rozproszonej w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA