REKLAMA
 
REKLAMA

Pilotażowy projekt dla elastyczności rozproszonej w Warszawie

Pilotażowy projekt dla elastyczności rozproszonej w Warszawie
fot. Iwona Castiello d'Antonio/Unsplash

Warszawski operator sieci elektroenergetycznej zamierza utworzyć pilotażowy rynek dla elastyczności rozproszonej w stolicy. Projekt realizuje we współpracy ze stołecznym ratuszem i firmą Nodes.

Stoen Operator, Miast Stołeczne Warszawa i firma Nodes wspólnie przeprowadzą analizy i potencjalnie zorganizują lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Takie postanowienia zawiera podpisany list intencyjny.

Jak podaje warszawski OSD, jednym z największych wyzwań transformacji systemu elektroenergetycznego jest zwiększenie jego elastyczności. Na poziomie operatorów pozwoliłoby to wyeliminować ograniczenia przesyłowe i stworzyć możliwości przyłączenia dodatkowych OZE. Umożliwiłoby też ograniczenie dodatkowych inwestycji w infrastrukturę ze strony operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.

REKLAMA

– Wspólnie dążymy do tego, by sprostać wyzwaniom transformacji systemu elektroenergetycznego. Dlatego w pierwszej kolejności należy zmienić otocznie regulacyjne dla usług elastyczności, które pozwolą aktywnie zaangażować konsumentów w rynek energii elektrycznej wyjaśnia Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu Stoen Operatora.

Co oznacza rynek elastyczności?

Stoen wskazuje, że rynek elastyczności to przestrzeń, w której wszyscy uczestnicy przyłączeni do systemu elektroenergetycznego aktywnie biorą udział w lokalnym bilansowaniu systemu. W wielu miastach europejskich już trwają prace nad takimi rozwiązaniami. Teraz dołączy do nich Warszawa.

REKLAMA

– Miasto Stołeczne Warszawa planuje i wdraża szereg projektów mających na celu łagodzenie zmian klimatu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca z partnerami takimi jak Nodes i Stoen Operator może dać lokalnej administracji zestaw nowych inteligentnych narzędzi do rozwoju tych działań mówi Robert Bański, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Projekt „Utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej w Warszawie” jest jedną z inicjatyw, które mają zwiększyć udział OZE w wolumenie energii elektrycznej stolicy. Ich celem jest też elektryfikacja transportu masowego miasta.

Platforma elastyczności

Pilotaż lokalnych rynków elastyczności ma być przeprowadzony z wykorzystaniem platformy elastyczności Nodes, która już działa na rynkach elastyczności w kilku krajach europejskich.

– Warszawa dołączy do wyjątkowego grona miast i gmin, które korzystają z platformy Nodes, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na lokalne sieci elektroenergetyczne w miarę dążenia do dekarbonizacji naszego systemu energetycznego. Z kolei operator sieci za pośrednictwem platformy Nodes będzie mógł uzyskać elastyczność od lokalnego przemysłu, próbując uniknąć ograniczeń i problemów z napięciem w sieci w miarę wzrostu elektryfikacji Warszawy – podkreśla Richard Sarti, CEO Nodes.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady