Taryfa dynamiczna zwiększy sens inwestycji w magazyn energii

Taryfa dynamiczna zwiększy sens inwestycji w magazyn energii
Tauron

Wprowadzenie alternatywy w sposobie rozliczeń za energię konsumowaną przez gospodarstwa domowe w postaci taryfy dynamicznej zwiększy opłacalność inwestycji w magazyny energii w domach prosumentów.

Grupa energetyczna Tauron, do której sieci dystrybucyjnej jest już przyłączonych ponad 432 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, ocenia, że dołożenie magazynu energii do domowej fotowoltaiki może zwiększyć poziom osiąganej autokonsumpcji średnio dwukrotnie. Natomiast w miesiącach zimowych, przy niższej generacji z PV, autokonsumpcja z wykorzystaniem domowej baterii może być nawet całkowita.

Wkrótce taryfy dynamiczne

Tauron podkreśla, że sens inwestycji w domowy magazyn energii w domu prosumentów zwiększy wprowadzenie alternatywnego sposobu rozliczeń za energię pobieraną z sieci w postaci tzw. taryfy dynamicznej. Jej wdrożenie od sierpnia 2024 r. przewiduje aktualna wersja ustawy Prawo energetyczne.

REKLAMA

Zgodnie z Prawem energetycznym odbiorcy energii mają uzyskać prawo do zawierania umów z cenami dynamicznymi, których wysokość powinna zależeć od bieżącego popytu i podaży energii w systemie elektroenergetycznym. Umowę z ceną dynamiczną energii będzie można zawrzeć z każdym sprzedawcą, który ma ponad 200 tys. odbiorców. Konsumenci mają być informowani przez sprzedawców na temat korzyści i ryzyk związanych z takimi umowami.

– Im lepiej dopasowana instalacja fotowoltaiczna oraz im większa autokonsumpcja, tym większe oszczędności, dlatego wspieramy przygotowanie nowych instalacji do współpracy z magazynami energii. To szczególnie istotne w kontekście kolejnych programów dofinansowania i wejścia niebawem w życie taryfy dynamicznej – podkreśla Mariusz Purat, prezes zarządu spółki Tauron Sprzedaż.

Opcja dla prosumentów w net-billingu

Inwestycja w magazyn energii powinna stać się ponadto bardziej opłacalna w przypadku przejścia prosumentów korzystających z net-billingu na rozliczenia godzinowe. W szczycie nasłonecznienia ceny energii na giełdzie mogą spadać do minimalnych wartości, a to może sprawić, że oddawanie wówczas nadwyżek energii do sieci może być skrajnie nieopłacalne. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być przechowanie tej energii w magazynie i wykorzystanie jej później, co zwiększy tym samym autokonsumpcję i zredukuje rachunki za energię z sieci.

REKLAMA

Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić nam na gromadzenie energii, kiedy ceny energii na rynku są niskie, i korzystanie z niej w momencie wysokich cen sprzedaży energii elektrycznej. Magazyn energii nie tylko przyczynia się do wzrostu autokonsumpcji i opłacalności inwestycji, ale również poprawia i stabilizuje parametry jakościowe energii – zauważa Tauron.

Warto pomyśleć o falowniku hybrydowym

Tauron podkreśla, że ze względu na wyraźne zwiększenie autokonsumpcji – i tym samym realne zwiększenie korzyści finansowych z inwestycji w fotowoltaikę – planując instalację PV, nawet jeszcze bez magazynu energii, od razu warto wyposażyć ją w falownik hybrydowy umożliwiający współpracę fotowoltaiki i domowej baterii.

Jak tłumaczy spółka, to właśnie dzięki falownikowi hybrydowemu można zarządzać przepływem energii w gospodarstwie domowym, a w momencie kiedy magazyn energii zostanie już naładowany, falownik będzie mógł wprowadzić nadwyżki produkcji do sieci, które zostaną rozliczone według obowiązujących przepisów.

– Odpowiednio dobrana moc instalacji to podstawa do uzyskania wysokiej autokonsumpcji. Aby utrzymywać ją na wysokim poziomie, trzeba zwiększyć zużycie prądu właśnie w tych okresach, w których instalacja produkuje go najwięcej. Efektywnym sposobem zwiększenia autokonsumpcji energii z własnej produkcji jest magazynowanie jej nadwyżek powstających w pikach produkcyjnych – tłumaczy Rafał Kocoł, ekspert z zakresu fotowoltaiki w Tauron Sprzedaż.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.