Holenderski dostawca BESS pozyskał 27 mln euro na ekspansję w Europie

Holenderski dostawca BESS pozyskał 27 mln euro na ekspansję w Europie
fot. LinkedIn/iwell

Dostawca zintegrowanych systemów zarządzania energią (EMS) i bateryjnych magazynów energii (BESS) początkowo zamierza skoncentrować się na rynkach o dużym potencjale, takich jak Niemcy i Wielka Brytania. Podkreśla, że pozyskane środki pomogą zrealizować jego „ambicje zbudowania paneuropejskiej potęgi”. 

Holenderska firma iwell z siedzibą w Utrechcie pozyskała 27 mln euro w ramach rundy inwestycyjnej. Poprowadziła ją spółka Meridiam za pośrednictwem swojego Green Impact Growth Fund, a udział wzięli Invest-NL, Rabobank i obecni inwestorzy.

Spółka inwell opracowuje inteligentne systemy zarządzania energią (EMS) oraz bateryjne magazyny energii (Battery Energy Storage System) dla sektora komercyjnego i przemysłowego (C&I).. Swoje rozwiązania zamierza wprowadzać na rynki europejskie, do czego wykorzysta zdobyte środki. Część z nich przeznaczy też na przyspieszenia rozwoju oprogramowania.

REKLAMA

Ta przełomowa inwestycja podsyca nasze ambicje zbudowania paneuropejskiej potęgi. Niezależność energetyczna nigdy nie była bardziej istotna dla naszego kontynentu. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego dla europejskich przedsiębiorstw, a jednocześnie zapewnienie, że najczystsza kilowatogodzina będzie również najtańsza – mówi Jan Willem de Jong, założyciel i dyrektor generalny iwell.

Cel: pomoc w elektryfikacji sektorów energochłonnych

Jak podkreśla iwell, opracowane przez firmę rozwiązania są przydatne zwłaszcza dla sektorów logistyki i produkcji, które wymagają stabilnego zasilania, a jednocześnie wykazują rosnące zapotrzebowanie na energię. Spółka ma już biura w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W swojej międzynarodowej ekspansji zamierza początkowo skupić się na rynkach o dużym potencjale, do których zalicza Niemcy i Wielką Brytanię jako regiony borykające się z rosnącym przeciążeniem sieci i silnym zapotrzebowaniem na inteligentne rozwiązania energetyczne.

Firma podaje, że dzięki pozyskanemu finansowaniu znacząco rozwinie swoje europejskie przyczółki w potężnych graczy rynkowych. Wykorzysta przy tym swoje doświadczenie zdobyte w Holandii, którą określa jako jeden z „najbardziej wyrafinowanych i konkurencyjnych rynków energetycznych w Europie”.

Nasze praktyczne doświadczenie zarówno w zakresie oprogramowania, jak i sprzętu, nasza platforma energetyczna oparta na sztucznej inteligencji, międzynarodowe osiągnięcia i możliwe do wykorzystania przypadki biznesowe ponad 400 partnerów stanowią podstawę naszego sukcesu – deklaruje Jan Willem de Jong.

REKLAMA

Inteligentne magazynowanie energii

Oprócz przyspieszenia działań na rynkach zagranicznych iwell zainwestuje też w rozwój oprogramowania, analityki danych i szersze wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji (AI).

W świecie, w którym coraz większa zmienność cen, nieprzewidywalny popyt i rosnący udział odnawialnych źródeł energii stały się normą, inteligentne sterowanie ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji przepływów energii. Sam sprzęt nie wystarczy, by zapewnić światło. Bez inteligentnej platformy EMS bateria jest tylko kosztowną, głupią skrzynką o ograniczonym zwrocie finansowym. Istnieje wiele sposobów na zarabianie pieniędzy na akumulatorach, ale naprawdę trzeba zrozumieć konkretną sytuację klienta – podkreśla dyrektor generalny iwell.

W swojej koncepcji firma łączy fizyczne zasoby magazynowe z oprogramowaniem, które zarządza przepływami energii na podstawie różnych danych wejściowych, w tym sygnałów cenowych, wzorców wytwarzania energii odnawialnej i danych o zużyciu. To ma umożliwiać klientom efektywne magazynowanie energii w okresach nadmiernej produkcji energii odnawialnej lub niskich cen i rozładowywanie jej w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.