Atmoce ułatwia magazynowanie energii z wieloletnich systemów PV

Dekadę temu mało kto z użytkowników instalujących PV w domu myślał o magazynowaniu energii. Teraz, kiedy staje się to opłacalne, osoby takie mogą napotkać bariery techniczne, które stara się zniwelować firma Atmoce.
Atmoce oferuje system M-ELV, czyli niskonapięciowy system magazynowania energii oparty na technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), który nie wymaga instalacji dodatkowego falownika hybrydowego i powinien być kompatybilny z większością inwerterów sieciowych dostępnych na rynku.
Podstawową cechą M-ELV jest wyjątkowo niskie napięcie nominalne baterii, które wynosi poniżej 25,6 V. Według Atmoce dzięki temu urządzenie nadaje się szczególnie do modernizacji starszych instalacji fotowoltaicznych i ich rozbudowy o system magazynowania energii elektrycznej. Pomimo bezpośredniego podłączenia do domowego obwodu prądu przemiennego bateria ma być galwanicznie odizolowana od sieci.
M-ELV jest przystosowany do współpracy zarówno w układach 1-, jak i 3-fazowych. Pojemność urządzenia wynosi 7 kWh, nominalna moc rozładowywania wynosi 4,5 kW. Wymiary, zgodnie z kartą katalogową, to 830 x 480 x 195 mm, a masa wynosi 73,5 kg. Baterie można zainstalować zarówno na podłożu, jak i na ścianie.
Optymalna temperatura pracy M-ELV wynosi od 0 do 30 st. C. Urządzenie objęte jest 15-letnią gwarancją.
Do współpracy również z mikroinwerterem
Atmoce oprócz systemu magazynowania energii oferuje również oferuje nowoczesny mikroinwerter, który wykorzystuje technologię Softswitch do minimalizacji zakłóceń elektromagnetycznych, zapewniając stabilną pracę urządzeń zewnętrznych. Produkt jest dostępny w czterech modelach o różnej mocy wyjściowej: MI-500 (500 W), MI-450 (450 W), MI-425 (425 W) i MI-400 (400 W).
Urządzenia charakteryzują się szerokim zakresem napięcia śledzenia mocy szczytowej (30-55 V dla MI-500 i 28-55 V dla pozostałych modeli) oraz napięciem wejściowym w zakresie 16-60 V. Każdy model ma wymiary 247,2 x 209,6 x 38,5 mm i waży 1,3 kg (bez uchwytu). Maksymalna moc obsługiwanych modułów PV wynosi 700 W dla modelu MI-500.
Jak podkreśla producent, mikroinwerter Atmoce to rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem wydajności energetycznej, kompaktowe i łatwe w instalacji, współpracujące również z M-ELV.
Firma rozbudowuje swoje moce produkcyjne
Podczas targów Bepositive 2025 w Lyonie firma Atmoce ogłosiła nawiązanie strategicznego partnerstwa z Technideal, francuskim liderem w dziedzinie inżynierii i rozwiązań elektrycznych. W ramach współpracy Technideal będzie produkować system M-Combiner w Bretanii, co ma na celu wzmocnienie lokalnych łańcuchów dostaw oraz rozwój wysokiej jakości rozwiązań do konwersji i magazynowania energii.
Bruno Jegou, prezes Technideal, podkreślił, że połączenie doświadczenia obu firm pozwoli oferować klientom Atmoce kompleksowe rozwiązania – od produkcji po zużycie energii słonecznej – zgodne z wymaganiami technicznymi i regulacyjnymi rynku francuskiego. Côme Gendron, dyrektor sprzedaży Atmoce France, zaznaczył, że produkcja w Bretanii to kluczowy krok w realizacji europejskich celów zrównoważonego rozwoju, wspierający lokalną gospodarkę oraz zwiększający niezależność energetyczną regionu.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.