Słońce i wodór dadzą czystą energię w trybie 24/7
Magazynowanie energii elektrycznej z wykorzystaniem wodoru może wypełnić lukę, dostarczając energię w dłuższych przedziałach czasu, nieosiągalnych dla bateryjnych magazynów energii. Ta technologia nie znajduje jednak na razie szerszego zastosowania na rynku ze względu na relatywnie wysoki koszt. Szlaki przeciera firma HDF Energy, realizując w Gujanie Francuskiej największy na świecie projekt łączący fotowoltaikę i wodór.
Fotowoltaika w połączeniu z magazynami energii może zwiększać niezależność energetyczną, zmniejszając koszty energii elektrycznej. Francuska firma Hydrogène de France (HDF Energy) chce rozwiązać problem magazynowania nadwyżek energii z fotowoltaiki na dłuższe okresy, czego nie zapewni technologia bateryjnych magazynów energii, za pomocą wodoru, który w razie potrzeby będzie można zamienić w energię elektryczną.
System bazujący na dużej elektrowni fotowoltaicznej i magazynach energii HDF Energy zrealizuje w Gujanie Francuskiej.
Farma fotowoltaiczna o mocy 55 MW i magazyny energii o pojemności 140 MWh mają zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii, jednocześnie obniżając jej koszty – dzięki wyeliminowaniu droższej i brudnej energii produkowanej dotychczas z generatorów diesla.
System magazynowania energii będzie bazować na zbiornikach wodoru produkowanego z wykorzystaniem nadwyżek energii wytworzonej z fotowoltaiki, który w razie potrzeby zostanie zamieniony znowu w energię elektryczną z wykorzystaniem ogniw paliwowych.
Wykorzystanie wodoru ma zapewnić dostawy energii 24 godziny na dobę dla około 10 tys. gospodarstw domowych.
Standardowo 16 MW z elektrowni fotowoltaicznej, której całkowita moc wyniesie 55 MW, ma produkować energię zamienianą w wodór ze sprawnością 80 proc.
Później zamiana wodoru w energię elektryczną ma się odbywać ze sprawnością 47 proc., co daje sprawność całego procesu na poziomie 38 proc.
Jaki będzie koszt energii wytworzonej w elektrowni fotowoltaicznej, a następnie zamienionej w wodór i znowu w energię elektryczną? HDF Energy podaje tylko, że będzie niższy od dotychczasowego kosztu energii w Gujanie Francuskiej.
W projekcie zostaną również wykorzystane bateryjne magazyny energii o pojemności 15 MWh, które będą utrzymywać odpowiednią częstotliwość sieci i dostarczać energię w krótszych okresach – głównie w godzinach 18-20, gdy przestaje pracować fotowoltaika, a zapotrzebowanie na energię jest nadal wysokie i przekracza możliwości zainstalowanych ogniw.
W ramach kontraktu podpisanego z operatorem EDF instalacja firmy HDF Energy ma dostarczać od rana do wieczora moc rzędu 10 MW, a następnie w porze nocnej 3 MW – taka ma być stała moc, w trybie pracy 24 godzin na dobę, samych ogniw, które w ciągu dnia, w celu wytworzenia większej mocy, będą wspierane przez fotowoltaikę i baterie.
HDF zwraca przy tym uwagę, że baterie i bazujące na wodorze ogniwa paliwowe pracują zupełnie w inny sposób i będą wypełniać różne zadania.
Uruchomienie całej instalacji przewidziano na jesień 2020 r., a jej żywotność określono na 20 lat. Kosz inwestycji ma wynieść 90 mln euro.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.